Yöneticilerin liderlik davranışları ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Tokat ili kamu kurumlarında bir uygulama
Leadership behaviors of the managers and the relationship between organizational commitment: An application in public institutions of Tokat
  1. Tez No: 568509
  2. Yazar: ESRA YILMAZ ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı: Tokat ili merkez ilçesinde çeşitli kamu kurumlarında çalışan yöneticilerin göstermiş oldukları liderlik davranışlarını tanımlamak, bu davranışların çalışanlar tarafından nasıl algılandığını tespit etmek ve bu liderlik davranışlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde liderlik kavramı ve liderlik teorileri, ikinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı ve örgütsel bağlılık yaklaşımları, liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı, önemi, modeli, evren ve örneklemi, veri toplama tekniği, verilerin analizi, araştırmanın hipotezlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise bulgular ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırma kısmında hazırlanan anket formu Tokat ili merkez ilçesinde faaliyet gösteren 7 kamu kurumunda görev yapan 250 kamu personeline uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde , Tanımlayıcı İstatistikler (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma), Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, One-Way Anova Analizi (Tek Yönlü Varyans Analizi) ve T-Testi Analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; Liderlik ve örgütsel bağlılık arasında pozitif bir ilişki olduğu ve liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılığının her üç boyutunu da pozitif yönlü etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca liderlik alt boyutları ve örgütsel bağlılık alt boyutları ile cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, kurumdaki pozisyon, yaş, kurumdaki görev süresi ve gelir düzeyi gibi değişkenler arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda araştırma bulgularına dayanarak uygulamacılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define leadership behaviors in the room shown by the executives working in various public institutions in the central district of Tokat province, to investigate how these behaviors are perceived by employees and to direct these leadership behaviors to the organizational commitment. Study consists of five main sections. In the first part, the concept of leadership and leadership theories, the concept of organizational commitment in the second part, and the organizational commitment approach, the relationship between leadership and organizational commitment in the third chapter. The fourth section contains the purpose of the research, the importance of the research, the research model, the universe and sampling, the data collection technique, the data analysis, the research hypotheses and the model of the research. In the fifth part, findings and comments are provided. The questionnaire prepared in the research section was applied to 250 public officials working in 7 public institutions operated in Tokat province. In the analysis of the data obtained in the study, Descriptive Statistics (Frequency, Percentage, Average, Standard Deviation), Correlation Analysis, Regression Analysis, One-Way Anova Analysis (One-Way Variance Analysis) and T-Test Analysis were applied. As a result of the evaluation of data obtained in the study, It has been found that there is a positive correlation between leadership and organizational commitment, and the leadership positively affects all three dimensions of the organization's organizational commitment. There are also differences between sub-dimensional leadership and sub-dimensions of organizational commitment and the variables such as gender, marital status, education level, position of institution, age, office duration and income level. At the end of the study, various suggestions were presented to practitioners and researchers based on the research findings.