1940 kuşağı yazarlarından Kemal Bilbaşar'ın öykücülüğü
- Tez No: 568511
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmamızda Kemal Bilbaşar'ın hikâyeleri ele alınmıştır. Hikâyeler, tema ve yapı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kemal Bilbaşar'ın hayatı, edebî kişiliği doğrultusunda yüz yirmi dokuz hikâyesi ayrı ayrı incelenmiştir. Yapılan çalışmada sanatçının hikâyelerinin profilini neler oluşturduğu, hikâyelerde yer alan kişilerin analizleri, mekân, zaman,üslûp unsurlarının nasıl yer aldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Doğu Anadolu, Batı Anadolu kültürüyle ilgili pek çok çalışmalar yapan yazarın hikâyelerinin tema ve yapı yönüyle üzerinde yeteri kadar durulmadığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmamızda, Kemal Bilbaşar'ın hikâyelerinin yapı ve tema doğrultusunda Türk edebiyatındaki yerine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The stories of Kemal Bilbaşar who is among the well known persons in Turkish Literature were examined in this study. The stories of the author were examined with respect to theme and structure. In this thesis, to understand the cultural concept in which the author was grown, the lifespan and literary life of Bilbaşar were examined firs; within this context, the literary value of the stories were tried to be determined. It was revealed that there were a total of 129 stories of Kemal Bilbaşar, of all these stories, 69 were in books, and 60 were in magazines and newspapers. The stories which were not included in the books were gathered from the magazines and newspapers in the libraries of İstanbul and İzmir. Bilbaşar noted that he wrote his stories to tell the life of the people who live in towns and villages, those of who work a lot but not happy. He also stated that he was adhered to the socialist and realist view in his stories.