İş sağlığı ve güvenliğinde psikososyal etken olan mobbing:İş güvenliği uzmanları üzerine nitel bir araştırma
Mobbing as a psychosocial factor in occupational health and safety: A qualitative research on occupational safety experts
- Tez No: 568539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMED ZAHİD ÇÖGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma yaşamında psikososyal etkenler göz ardı edilmekte ya da dikkate alınmamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Uşak ilinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının iş sağlığı ve güvenliğinde psikososyal bir etken olan mobbinge maruz kalıp kalmadıkları, mobbing olgusuyla ilgili düşünceleri, mobbing mağduru olan uzmanların hangi davranışlara maruz kaldıkları, bu süreçten nasıl etkilendikleri ve mobbing olaylarının nasıl önlenebileceğini ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda Uşak ilinde çalışan 34 iş güvenliği uzmanına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychosocial factors are ignored or ignored in working life. In this thesis, aim is to determine whether the occupational safety experts working in Usak are exposed to mobbing which is a psychosocial factor in occupational health and safety, their thoughts about mobbing, the behaviors of mobbing experts, how they are affected by this process and how to prevent mobbing events. In this context, 34 occupational safety specialists working in Usak province were reached.