Faiz oranlarını etkileyen faktörler: Türkiye örneği (2002-2018)
Factors that effect interest rates: The case of Turkey (2002-2018)
- Tez No: 568545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye ekonomisinde önemli bir değişken olan faiz oranları, ekonomik karar birimleri ve ekonomik istikrar için ehemmiyet arz eden bir göstergedir. Faiz oranlarında yaşanan değişmeler bir ülkenin iktisadi durumunu derinden etkilemektedir. Ekonomik düzen için faiz olgusunu ve oranını etkileyen faktörlerin belirlenmesi önemli bir etkendir. Yüksek faiz oranlarına sahip ülkelerde ortaya çıkan sorunları en aza indirmek veya tamamen çözüme ulaştırmak için en önemli yol, faiz oranlarının yükselmesine neden olan faktörlerin neler olduğunu bilmek ve eş zamanlı etkin bir politika uygulaması seçmektir. Bu çalışmanın amacı, faiz oranını etkileyen faktörlerin neler olduğunu analiz etmektir. Türkiye için 2002-2018 dönemine ait çeyreklik veriler kullanarak döviz kuru, enflasyon, kamu borç stoku, libor ve para arzı ile faiz oranı arasındaki ilişkiler Vektör Otoregresyon (VAR) modeli ve Granger Analizi yardımıyla test edilecektir. Faiz oranlarında meydana gelen bir değişmenin seçilen değişkenler arasında en çok kamu borç stokunu ve enflasyonu etkilediği tespit edilmektedir. Çalışmada VAR modeli ve Granger Analizi'nde seçilen değişkenler kendi ve diğer değişkenlerin gecikmelerinden etkilenmektedir. Varyans ayrıştırmasından elde edilen bulgulara göre değişkenler üzerinde en fazla açıklayıcı değişkenin kendi gecikmeleri olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Mevduat Faiz Oranı, Kamu Borç Stoku, Enflasyon, VAR
Özet (Çeviri)
Interest rates which are important variant in Turkey's economy is one of the prominent indicators for economic decision making units and economic stability. Changes in interest rates deeply affect the economic situation of a country. Determining the factors affecting interest phenomenon and interest rates is an important factor for economic order.In countries with high interest rates, the most important solution, to minimize or fully resolve the problems is to know what are the factors that cause the interest rates to rise and to choose an effective policy at the same time. The purpose of this study is to analyze the factors affecting the interest rates. Using quarterly data for the period 2002-2018 for Turkey, exchange rate, inflation, government debt stock, london interbank offered rate (libor) and the relationship between money supply and interest rate on government securities will be tested with the help of the Vector Autoregression (VAR) model and the Granger Analysis. In the study, selected variants from the VAR model and Granger Analysis the variables are both influenced self-lags and other variables. According to the findings obtained from the variance decomposition, the most descriptive variable over all variables is their own lags. Key Words : Deposit Interest Rate, Government Debt Stock, Inflation, Vector Autoregression (VAR)