Design and implementation of post processing unit for an inertial navigation system
Ataletsel seyrüsefer sistemleri için ARD işleme biriminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 56855
  2. Yazar: M.NACİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
oz ATALETSEL SEYRÜSEFER SİSTEMLERİ İÇİN ARD IŞLEMLEME BİRİMİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Orhan, M. Naci Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kerim DEMİRBAŞ Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Murat EREN Temmuz 1996, 92 sayfa Bu tezde ataletsel güdümlü bir füzenin ard işlemleme ünitesi üzerinde çalışılmıştır. Jiroskop ve ivmeölçer çıktılarının, güdüm ve otopilot algoritmalarına gönderilmeden önce bazı özel işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu tezde ilk olarak yerleşimi ve karakteristikleri belli olan jiroskop ve ivmeölçerlerden oluşan bir ataletsel ölçüm birimi için ard işlemleme algoritmaları çıkarılmıştır. Daha sonra bu algoritmaların gerçek zamanda koşabileceği, mikroişlemci tabanlı bir donanım tasarlanmıştır. Tasarımda bir M68000 ailesi işlemcisi kullanılmıştır. Analog algılayıcı çıktılarını sayısala çevirmek için de bir analogdan sayısala dönüştürücü devresi tasarlanmıştır. Donanım içinde koşacak ard işlemleme algoritmaları assembly seviyesinde yazılmıştır. Son olarak komple birim tel sarma metoduyla kurulmuş vealgoritmalar prototip üzerindeki rom hafızaya yüklenmiştir. Sistemin tüm birimleri tek başlarına test edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ard İşlemleme, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Vücut eksen sistemine dönüştürme, M68000. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF POST PROCESSING UNIT FOR AN INERTIAL NAVIGATION SYSTEM Orhan, M. Naci M. S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Kerim DEMİRBAŞ Co-Supervisor: Dr. Murat EREN July 1996, 92 pages In this thesis post processing unit of an inertially guided missile is studied. One needs to perform some special operations on the gyroscope and accelerometer outputs before they are processed by the guidance and autopilot algorithms. In this thesis, first the post processing algorithms, for a specific inertial measurement unit whose 'gyroscopes' and 'accelerometers' characteristics and placements are given, are derived. Then the necessary microprocessor based hardware to implement the derived algorithms in the real time, is designed. The design is realized by using a M68000 family processor. In order to digitize the analog sensor outputs an analog to digital conversion unit is also designed. The code of the algorithms that will run in the designed hardware is written in the M68000 assembly language. Finally the complete hardware design, is implemented on a wire inwrap prototype and the algorithms are loaded into the Read Only Memory (ROM) on the prototype. All the units of the system are tested separately. Keywords : Post processing, Inertial Navigation System, Inertia! Measurement Unit, Body Frame Transformations, M68000. IV