Computer aided simulation of operation of centrifugal compressor stations driven by gois turbines
Gaz türbini ile çalıştırılan santrifuj kompresör istasyonlarının operasyonunun bilgisayar destekli simülasyonu
  1. Tez No: 56856
  2. Yazar: MUSTAFA DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğalgaz boru hatları kompresör istasyonlarının operasyonlarının simülasyonu, ünitelerin kontrol sistemleri ile davranışlarını inceleyebilmek için, ünitelerin matematiksel modellemelerinin yapılmasını gerektirmektedir. İhtiyaca cevap verebilecek bir sistemin tasarım ve seçiminden önce kompresörlerin çalışma karakteristiklerinin incelenmesi, esnek bir operasyon için önemlidir. Bu amaca yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Gaz türbini ile çalıştırılan santrifüj kompresörlerin operasyonlarının simülasyonunu içeren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Kompresörlerin değişik sınır değerlerinde, ve sistem sınırlamaları içinde simülasyonları yapılmıştır. Herhangi bir kontrol sistemi için gerekli parametreler çıkarılmıştır. Aynı zamanda değişik karakterli iki kompresörün, bir kompresör istasyonunda istenilen set noktalarını sağlamak için paralel bağlı operasyonu gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçlan gerçek ölçümler ve test verileri ile karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Santrifüj kompresör, kompresör istasyonu, bilgisayar destekli simülasyon IV
Özet (Çeviri)
The simulation of operation of compressor stations in natural gas transmission pipelines, requires mathematical modeling of the units to asses the behavior and matching considerations with the driver, and surge control systems. Before selection and design of a system depending on the requirements, an analysis on the operating characteristics of the compressors is necessary for a flexible operation. The work presented in this study is aimed to serve this idea. A computer software is developed to simulate the operation of centrifugal compressors driven by gas turbines, at steady state. The operating characteristics of the compressors are simulated at different boundary conditions and systen constraints. Necessary parameters for ant surge control system are evaluated. Also the parallel operation of two compressors with dissimilar operating characteristicsis achieved to obtain desired set points in a compressor station. The results of simulation are compared with actual field measurements and test data. Keywords : Centrifugal compressor, compressor stations, computer aided simulation in