Farklı boyut ve orana sahip cetp kompozitlerin üretimi ve tornalanmasının araştırılması
Investigation of producing and turning of gfrp composites having different dimensions and rate
- Tez No: 568622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA HIŞMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Cam elyaf takviyeli plastik (CETP) kompozitler hafiflik ve yüksek mekanik özelliklerinden dolayı mühendislik malzemelerinde yerini almıştır. Bunların endüstriyel uygulamalarda kullanılabilmesi için talaşlı olarak şekillendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu kompozitler işlendiği zaman bir takım sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması veya minimum düzeye indirilmesi için kesme parametrelerinin optimizasyonu önem arz etmektedir. Bu çalışmada; 6 mm, 6-12 mm, 12 mm elyaf uzunluğuna ve ağırlıkça %20, %25, %30 elyaf oranına sahip cam elyaflar (CE), polyester matris malzemesi ile birleştirilerek CETP kompozitler üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin çekme dayanımı araştırılmıştır. Ayrıca 40, 80 ve 120 m/dak kesme hızları, 0.1, 0.2 ve 0.3 mm/dev ilerleme ve 1, 2 ve 3 mm kesme derinliği parametrelerinde tornalama deneyleri yapılmıştır. Tornalama deneyleri Taguchi L27 deney tasarım düzeneğine göre gerçekleştirilmiştir. Elyaf oranı, elyaf uzunluğu ve kesme parametrelerinin kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri analiz edilmiştir. Deneyler sonucunda, polyester matris malzemesine CE takviyesinin çekme dayanımını arttırdığı gözlemlenmiştir. Tüm elyaf uzunlukları için en yüksek çekme dayanımı %25 takviye oranından elde edilmiştir. Elyaf uzunluğu bakımından 12 mm elyaf uzunluğuna sahip CETP kompozitlerde en yüksek, 6-12 mm elyaf uzunluğuna sahip CETP kompozitlerde en düşük çekme dayanımı meydana gelmiştir. Ayrıca bu kompozitlerin tornalanmasında, kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri üzerinde oldukça önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elyaf oranı, elyaf uzunluğu, ilerleme ve kesme derinliği arttıkça kesme kuvvetlerinin arttığı, ancak kesme hızı artıkça kesme kuvvetlerinin önce arttığı daha sonra düştüğü gözlemlenmiştir. Kesme kuvveti üzerindeki en etkili parametrenin ilerleme ve ardından elyaf oranı olduğu görülmüştür. Diğer taraftan; elyaf oranı, ilerleme, kesme hızı ve kesme derinliği arttıkça yüzey pürüzlülük değerinin arttığı, 6, 6-12 ve 12 mm elyaf uzunluğu için ise yüzey pürüzlülük değerinin ilk önce arttığı sonra azaldığı gözlemlenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü üzerindeki en etkili parametrenin ilerleme ve ardından kesme hızı olduğu görülmüştür. Hem kesme kuvveti hem de yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili parametrenin ise ilerleme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass fiber reinforced plastic (GFRP) composites have taken place in engineering materials because of low weight and high mechanical properties. They need to be shaped as machining in order to use them in the industrial applications. However, when these composites are machined, a number of problems are encountered. For eliminate or minimize these problems, optimization of cutting parameters are important. In this study, GFRP composites were produced by combining polyester matrix material with glass fibers (GF) having 6 mm, 6-12 mm, 12 mm fiber length, and weight 20%, 25%, 30% fiber content. The tensile strength of the produced composites was investigated. In addition, turning tests were made in cutting speeds of 40, 80 and 120 m/min, feed rate of 0.1, 0.2 and 0.3 mm/rev, and depth of cut parameters of 1, 2 and 3 mm. Turning tests were carried out according to the Taguchi L27 experiment design method. The effect of fiber ratio, fiber length and cutting parameters on cutting forces and surface roughness were analyzed. As a result of the experiments, it was observed that the GF reinforcement to polymer matrix material increased the tensile strength. For all fiber lengths, the highest tensile strength was obtained from the reinforcement rate of 25%. In point of fiber length, tensile strength was obtained as maximum in GFRP composites having 12 mm fiber length, as minimum in GFRP composites having 6-12 mm fiber length. In addition, in the turning of these composites, cutting parameters were found to be highly effective on the surface roughness and cutting forces. It was observed that cutting forces increased as the fiber ratio, fiber length, feed rate and depth of cut increased, however, as the cutting speed increased, the cutting forces initially increased and then decreased. It was seen that the most effective parameter on cutting force was feed rate followed by fiber ratio. On the other hand; the surface roughness value increased when fiber ratio, feed rate, cutting speed and depth of cut increased, and for 6, 6-12 and 12 mm fiber lengths, surface roughness initially increased and then decreased. The most effective parameter on surface roughness was feed rate followed by cutting speed. Feed rate was determined as the most effective parameter on both cutting force and surface roughness.