Block-chain teknolojisi ve B2B finans işlemlerinde kullanılabilirliği
Blockchain technology and usability in B2B finance
- Tez No: 568632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAMİL TULGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnternet hayatımıza girdiği günden bu yana hiç durmayan ve devamlı gelişen teknoloji olmuş ve hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bugün internet üzerine geliştirimler ve incelemeler halen devam etmekte ve teknolojisi devamlı gelişmektedir. Günlük hayatımızda işlerimizin çoğunu, sunucu sistemlerimizin kontrollerini, fabrikalarımızın ya da iş yerimizin kaynak yönetimini, tükettiğimiz gıdaları, banka hesaplarımızı ve harcamalarımızın çoğunu internet üzerinden kontrol etmekte ve yönetmekteyiz. Hayatımızda bu noktaya taşıdığımız internetin gelişmesiyle paralel olarak yeni güvenlik sistemleri de adını duyurmaya başlamıştır. İlk olarak Bitcoin ile kendisinden bahsedilen blokzinciri bu güvenlik ihtiyacının en büyük etkenlerinden biri olacaktır. Doğru anlaşıldığında ve kullanıldığında internet üzerinde daha kontrollü ve güvende olacağız. Blokzinciri sadece güvenlik alt yapısıyla değil, ortaya koyduğu mimari ile hiçbir merkezi otoriteye bağlı kalmadan işlemlerimizi doğrudan uçtan uca gerçekleştirebileceğiz. Bu yönüyle ve arkasındaki teknoloji ile internetten sonraki en büyük buluş olarak kabul görmektedir. Bu tez blokzinciri hakkında genel bilgiyi, teknolojinin arkasındaki detayları ve finans alanındaki etkileri ele almaktadır. Anahtar Kelimeler : Blokzincir, Bitcoin, kripto-para, kriptoloji
Özet (Çeviri)
Since INTERNET has been introduced to civilian uses, it and applications on it has been developed continuously and has become an integral and important part of our everyday lives. To this day, numerous applications that use INTERNET as a common platform are being developed and its technology is being advanced to facilitate the various needs of these applications. Numerous tasks that we accomplish in our everyday lives, like securing our homes, managing the operations in our workplaces, buying and selling goods, making and receiving payments in our bank accounts are performed through the INTERNET. As different applications are performed on this unique international platform, the security needs for these various operations have taken precedence. It is widely believed that the BLOCKCHAIN paradigm that was first used successfully for the cryptocurrency Bitcoin, will be a solution for most data security needs. We believe that BLOCKCHAIN will not only provide security of data but also let users perform various tasks directly from one node to another, without the need and interference of a central authority. It is thus hailed by many as the most promising and wide-reaching technology since the inception of the INTERNET. This thesis first summarizes the general properties and technological details of BLOCKCHAIN and then addresses its potential impact in commercial and financial operations. Keywords : Blockchain, Bitcoin, Crypto-currency, Cryptology.