Türkiye'de tahvil yatırım getirilerinin alternatif yatırım araçları ile karşılaştırılması
Comparison of bond investment returns with alternative financial instruments returns in Turkey
- Tez No: 568692
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sermaye piyasasının en önemli araçlarından biri olan tahvil özellikle gelişmiş ülkelerde oldukça rağbet gören etkili bir uzun vadeli kaynak sağlama aracı ve iyi bir finansal yatırım enstrümanıdır. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde faiz oranlarının istikrarsızlığı, sermaye piyasalarının iyi çalışmaması gibi sebeplerle bu araç yeterince etkin bir biçimde kullanılamamakta ve bu tür ülkelerin ekonomileri de hak ettiği yere ulaşamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de tahvil piyasasının durumunun ortaya konulması ve son yedi yıla ilişkin tahvil getiri oranlarının alternatif yatırım araçlarının getiri oranları ile karşılaştırmalı bir analizinin yapılmasıdır. Böylece, hem dünya tahvil piyasalarına göre Türkiye'deki tahvil piyasalarının durumu hem de alternatif yatırım araçlarına göre ne ölçüde getiri sağlayabildiği belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ve istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgular dünya piyasalarına göre Türkiye'deki tahvil piyasasının birçok açıdan gelişmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, son yedi yıl içinde alternatif yatırım araçlarına göre ne nominal olarak ne de reel olarak tatmin edici getiri oranlarını da sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Bonds, one of the most important instruments of the capital market, are an effective means of providing long-term funding and a good financial investment instrument, which is very popular especially in developed countries. However, due to the instability of interest rates in developing countries and the poor functioning of the capital markets, this instrument cannot be used effectively and the economies of such countries couldnt reach the level that they deserve. The aim of this study is to reveal the state of the bond market in Turkey and the rate of return on bonds for the last seven years, with rates of return on alternative investments the study aims to perform a comparative analysis. Thus, it is determined, both in world bond market status and in what extent it can provide returns based on both alternative investment vehicles. According to the results of assesment, statistical analysis and the results obtained in world markets has revealed the need to develop many aspects of the bond market in Turkey. In addition, in the last seven years, it has not achieved satisfactory return rates, either nominally or in real terms over alternative investment instruments.