Enflasyon oranı faiz oranı ve döviz kurlarında yaşanan değişimlerin firmaların sermaye yapısı üzerindeki etkisi: BİST 100'deki imalat firmaları üzerine bir uygulama
The effect of the changes on the inflation interest and foreign exchange rates on capital structure of firms: An application on BIST 100 manufacturing firms
  1. Tez No: 568691
  2. Yazar: KEMAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sermaye yapısı, işletmelerin uzun dönemli finansal yapısındaki borç ve özsermaye bileşimidir. Sermaye yapısı içerisinde kaynak dağılımını belirlerken alınacak olan kararlar işletmeler açısında önemlidir. Borçlar işletme ile borç verenler arasında bir ödünç ilişkisini, özsermaye ise işletme ile ortaklar arasındaki bir sahiplik ilişkisini temsil etmektedir. Bu nedenle, bu iki kaynak arasında temel bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar işletmelerin karlılıkları ile riskleri arasında hassas bir denge oluştururlar. Bu da bir işletmede sermaye yapısı kararlarını oldukça önemli kılar. Sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörler mikro ve makro faktörler olmak üzere ikiye ayrılır. Mikro faktörler; büyüklük, karlılık, likidite gibi işletme özgü faktörler iken, makro faktörler ise enflasyon, faiz ve döviz kuru gibi dışsal faktörlerdir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin sermaye yapısı kararlarında makro faktörlerin ne ölçüde etkili olduğunun tespit edilmesidir. Bunun için, Borsa İstanbul'daki BİST 100 endeksinde yer alan imalat firmaları üzerinde panel veri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Elde edilen bulgular, makroekonomik bazı faktörlerin işletme üzerinde belli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The capital structure of a firm refers to the debt and equity within the long term financial structure of said firm. Decisions regarding the allocation of capital within the capital structure are of grave importance for firms. While debt represents a borrowing relationship between the lender and the debtor, equity represents how the rights of ownership of a firm is allocated between the shareholders of the company. Such differences create a fragile balance between a business' profitability and risks, making decisions regarding capital structure extremely important. Factors affecting decisions concerning capital structure can be categorized as micro or macro factors. While micro factors have to do with firm-specific issues such as size, liquidity, or profitability, macro factors are external forces such as inflation, interest or exchange rates. The aim of this study is to determine the impact of macro factors on a firm's decisions regarding their capital structure. To this end, an application has been carried out by using panel data on various manufacturing firms listed on the BIST100 index. The findings of this study indicate that some key macroeconomic factors have certain effects on firms.