Çocukların görsel-işitsel kitle iletişim araçlarına karşı korunması
Protection of children against audio-visual mass media
  1. Tez No: 568693
  2. Yazar: SELAY KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kitle iletişim araçlarının hayatın her alanına girmesiyle beraber birey ve toplum nezdinde konumu önemli bir yere sahip olmuştur. Bu önem kitle iletişim araçlarının bireyleri ve toplumları etkilemesi yönüyle de paralellik göstermektedir. Ancak günümüzde bu etkilenmeyi en çok çocuklar yaşamaktadır. Yapılan birçok araştırmaya göre gerçek ile kurguyu tam olarak ayırt edemeyen ve muhakeme yetisi henüz tam gelişmeyen çocuğun kitle iletişim araçlarının içeriklerinden olumsuz etkilendiği yönündedir. Bu doğrultuda çocukların her türlü tehlikeye karşı korunmasına yönelik gerek uluslararası mevzuatta gerekse ulusal mevzuatta hükümler bulunmaktadır. Bu hükümler, çocuğun kitle iletişim araçlarının zararlarına karşı korunmasını da ele almaktadır. Bu tez çalışmasında, çocuk kavramını açıklayarak görsel-işitsel kitle iletişim araçlarının çocuğun fiziksel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimlerini olumsuz etkileyen sakıncalı yönleri incelenmiştir. Ayrıca çocuğu görsel-işitsel kitle iletişim araçlarından koruyan uluslararası ve ulusal mevzuat hükümleri ele alınarak uygulamada öne çıkan sorunlara yer verilmiştir. Yasal düzenlemelerin dışında çocukları görsel-işitsel kitle iletişim araçlarının zararlı içeriklerinden korumak yayıncının da sorumluluk alanında olduğu konusuna değinilmiş ve ailenin de bu sorumluluğu paylaşması gerekliliğinin öneminden bahsedilmiştir. Genel olarak çocukların görsel-işitsel kitle iletişim araçlarının sakınca ve zararlarına karşı korunmasına yönelik alınacak tedbirlerde Anayasanın 12/1 maddesi hükmünde de öngörüldüğü üzere ve toplumsal sorumluluk kuramı (teorisi) gereği devlete, yayıncıya ve aileye sorumluluk düştüğü kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As mass media have entered every area of life, its position has gained importance for individuals and society. This importance is parallel to the way mass media affect individuals and societies. Today, however, mostly children experience this effect. According to many researches, children, who cannot fully distinguish the reality and the fiction and whose competence of reasoning hasn't developed properly yet, are influenced by the contents of the mass media in a negative way. In this respect, there are provisions in both international legislation and national legislation to protect children against any kind of danger. These provisions also cover the protection of the children against the harms of mass media. In this thesis, the concept of child was explained and the undesirable aspects of the audio-visual mass media, which affect the physical, mental, ethical, social and emotional development of the children negatively, were examined. In addition, international and national legislative provisions which protect children against audio-visual mass media were discussed and the issues emerging in the practice were stated. Apart from the legal regulations, it was mentioned that it is the publisher's responsibility to protect children against the harmful contents of the audio-visual mass media and that it is important for families to share this responsibility. In general, when it comes to the measures to be taken in order to protect children against the drawbacks and harms of audio-visual mass media, the state, publisher and families are considered to have responsibility as stipulated in Article 12/1 of the Constitution and the social responsibility theory.