Ortaokul matematik öğretmenlerinin tükenmişliklerinin yordayıcısı olarak okul iklimi ve örgütsel bağlılık (Malatya ili örneği)
School climate and organizational commitment as predictors of math teachers' burnouts (A case in Malatya province)
- Tez No: 568737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BİNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında ortaokul matematik öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile okul iklimi algıları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada tarama ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarında Malatya ilindeki ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında görev yapan toplam 312 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile birlikte 22 maddeden oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği, 9 maddeden oluşan okul iklimi algısı ölçeği ve 15 maddeden oluşan örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre ortaokul matematik öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları ve okul iklimi algıları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Bu ilişkiler; ortaokul matematik öğretmenlerinin duygusal bağlılık ve okul iklimi algıları onların tükenmişliklerini negatif yönde, devam bağlılıkları ise onların tükenmişliklerini pozitif yönde yordadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, relations among burnout levels with school climate perceptions and organizational commitment of secondary school math teachers were investigated. Screening method and relational screening models are applied in the study. Working group consists from 312 maths teachers working in secondary schools and imam hatip secondary schools of Malatya during the period of 2016-2017 and 2017-2018 education year. Maslach Burnout Inventory of 22 items, School Climate Scale of 9 items and Organizational Commitment Scale of 15 items and personal information forms are used as data collection tool. Data are analyzed via SPSS software. According to the findings of the study, it is seen that there are significant relationships between burnout levels, organizational commitment and school climate perceptions of secondary school mathematics teachers. So, these relations can be claimed to show that secondary school math teachers' emotional commitment and school climate perceptions predict their burnout negatively and the attendance commitment of secondary school mathematics teachers predicts their burnout positively.