Taraftarların futbol basını üzerinde güvenirlik çalışması: Geleneksel ve sosyal medya üzerine uygulamalı bir çalışma
The realibility study of the fans on sports press: Practical work on traditional and social media
  1. Tez No: 568738
  2. Yazar: ELİF TÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Spor, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Spor kavramı tarihsel süreçte pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Sporun hem kültürel hem ekonomik, kimi zaman ise siyasi tutumdan etkilenen bir yapısı bulunmaktadır. Spor dalları içinde özellikle futbol ülkemizin gündeminde sıkça yer almaktadır. Her toplumda tarih boyunca günlük yaşamın önemli parçalarından biri haline gelen futbolun basında ele alınış tarzı da önem arz etmektedir. Söz konusu çalışmada öncelikle sporun tarihi, toplumsal kurumlarla ilişkisi ve ekonomik ilişkisi ele alınmıştır. Ardından futbol ve basın kavramları üzerinde durularak futbolun ülkemiz tarihi içerisindeki incelemesi yapılmıştır. Bu inceleme taraftar türleri incelemesi ile destek sağlanmıştır. Sonrasında ise düzenlenilen anket yardımıyla basın ve futbol kavramları üzerinden taraftarlara kredibilite çalışması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında taraftarların güvenirlik, prestij, inanırlık ve objektiflik kavramlarına bakış algısı ölçülmüştür. Söz konusu tez kapsamında incelenen temalar ve alt temalarda eleştirel açıklamalar ve beraberinde gerekli değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sports concept has shown itself in many fields in the historical process. Sport has a structure affected by both cultural and economic and sometimes political attitudes. Especially soccer is often on tap in our country as compared with other sports branches. Media's manner of approaching soccer, which has become one of the significant parts of daily in every society, is of importance. History of sports, its relationship with social institutions and its economic aspects were discussed first and then soccer and media concepts were dealt with and place of soccer was reviewed in our country's history. Thereafter a credibility study on media and soccer concepts for fans was carried out through a questionnaire. Fans' perceptions on reliability, prestige, credibility and objectivity concepts were measured within the scope of this study. Necessary critical statements and assessments were available in every theme and subtheme discussed.