Şirketlerin muhasebe politikalarının şirket değerlemesine etkisinin ortaya konulması ve öneriler
The effect on the valuation of the company accounting policies of the company and definition of solutions
- Tez No: 477067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Şirketin bugünkü durumunu gösteren finansal tablolar önemli olmakla beraber şirket değerini hesaplama açısından yetersiz bulunmaktadır. Ayrıca muhasebe tekniklerinin şirket gerçek durumunu finansal tablolara yansıtmadaki yetersizlikleri ile beraber finansal bilgi manipülasyonu amaçlarının bulunması finansal tabloların şirket değerlemesinde kullanımına sınırlama getirmekte ve şirket değerlemesinin sağlıklı ve gerçekçi olmasını engellemektedir. Öncelikle bu finansal tablolardaki şirket değerlemesi için yetersizliklerin sebepleri ve finansal bilgi manipülasyonlarının amaçlarının neler olduğu ortaya konulmuştur. İkincisi, şirket değerlemesi ve şirket değerleme yöntemlerinin neler olduğu açıklanmış; şirket değerlemesinde finansal tablolardaki yetersizlikler ve finansal bilgi manipülasyonunun şirket değerlemesini nasıl etkilediği örnek şirket uygulamasıyla ortaya konulmuştur. Şirket finansal tablolarındaki yetersizlikler ve finansal bilgi manipülasyonlarının şirket değerleme çalışması üzerine etkisinin minimize edilmesine yönelik çözüm önerileri konuyla ilgili olarak yapılan anket çalışmalarının sonuçları da dikkate alınarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the financial statements showing the current status of the companies are important, they are insufficient in terms of calculating the company value. In addition, the lack of accounting techniques' inability to reflect the actual situation of the company in the financial statements, as well as the purpose of manipulating financial information, also limits the use of financial statements in the valuation of the company and prevents the valuation of the company from being sound and realistic. Firstly, the reasons for the inadequacies for the valuation of firms in these financial statements and the purposes of manipulating financial information will be revealed. Secondly, it will explain what corporate valuation and company valuation methods are. The inadequacies in the financial statements in the valuation of the company and how the manipulation of the financial information affects the company's valuation. We will propose our own solutions for the inadequacies of the Company's financial statements and for minimizing the impact of financial information manipulation on company valuation.