Early childhood teachers' beliefs and self-reported practices about circle time
Okul öncesi öğretmenlerinin güne başlama zamanı hakkındaki inanış ve uygulamaları
- Tez No: 736746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin çember zamanı ile ilgili inanışlarını ve uygulamaları incelemektir. Bu çalışmada nicel verilerin nitel veriler ile desteklendiği açıklayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Ankara'nın 6 ilçesinde görev yapan okul öncesi öğretmenleridir. Araştırmanın ilk bölümünde 502 katılımcıya Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çember Zamanına İlişkin İnançları ve Uygulamaları Anketi uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise, 22 gönüllü okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çember Zamanına İlişkin İnançları Konulu Görüşme Protokolü gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçları için betimsel istatistik kullanılırken, nitel sonuçlar için MAXQDA 2020 programı ile betimsel analiz yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin çember zamanında çoğunlukla dil etkinliklerini, özellikle çember üyeleri ile duygu, düşünce ve deneyimlerini paylaşarak yaptıklarını göstermiştir. Ayrıca araştırma bulguları öğretmenlerin çember zamanı uygulamalarının nedenin öğretmenlerin süreçten fayda sağlamış olmaları olduğunu göstermiştir. Katılımcıların çember zamanının faydaları hakkındaki inançları büyük ölçüde sosyal-duygusal gelişim odaklıdır. Ayrıca öğretmenler çember zamanı sürecini engelleyen faktörleri çocukların ihtiyaçları, sınıftaki kültürel çeşitlilik, yönetimle ilgili konular ve zamanla ilgili konulara değinerek açıklamışlardır. Araştırmanın bulgularından hareketle kaliteli eğitim, farklılıklara değer verme, öğretmen eğitimlerine ve kaynaklara duyulan ihtiyaç gibi konular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate in service early childhood teachers' beliefs and self-reported practices about circle time. In this study, explanatory sequential mixed method design which comprises quantitative part and qualitative part followed by each other was employed sequentially. Participants of the study were in service early childhood teachers who are working in six main districts of Ankara. In the first part of the study, Early Childhood Teachers' Beliefs and Self-reported Practices about Circle Time Survey were administered to 502 participants. In the second part of the study, a semi-structured interview protocol named Early Childhood Teachers' Beliefs and Self- reported Practices about Circle Time Interview Protocol was carried out with 22 volunteer early childhood teachers. Descriptive statistics was utilized for quantitative results while descriptive analysis was conducted via MAXQDA 2020 program for qualitative results of the study. Findings of the study revealed that teachers mostly do language and literacy activities especially by sharing feelings, ideas and experiences with members of the circle. Also, the reason why teachers prefer to conduct circle time in their classes is revealed as their own wish owing to the benefits of circle time. Teachers' beliefs about the benefits of circle time were majorly social-emotional development oriented. Teachers reported their constraints to circle time process as needs of children, diversity in class, administration related issues, and time related issues. Considering findings of the study, issues such as high-quality education, valuing diversity, need for teacher trainings and resources are discussed.