Generic Hybridity in Adrienne Kennedy's drama: The Alexander plays
Adrienne Kennedy'nin oyununda türlerarası geçiş: Alexander oyunları
  1. Tez No: 568837
  2. Yazar: BUSE AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM KIRAN RAW
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Afrikalı-Amerikalı oyun yazarı Adrienne Kennedy'nin 1992'de yayımlanan The Alexander Plays [Alexander Oyunları] eserindeki türler arası geçişleri incelemektedir. She Talks to Beethoven [Beethoven ile Sohbet], Ohio State Murders [Ohio Eyaleti Cinayetleri], The Film Club [Film Kulübü] ve Dramatic Circle [Oyun Okuma Grubu] adlı tek perdelik dört oyundan oluşan eserin başlıca konusunu genelde Afrikalı Amerikalıların, özelde Afrikalı Amerikalı kadın ve çocukların maruz kaldıkları ırkçı ayrımcılık ve şiddet oluşturmaktadır. Oyunların entelektüel ve politik yönü tarihsel olarak Amerika'daki Sivil Haklar Hareketleri yıllarına denk gelir: Kennedy önemli tiyatro eserlerini bu dönemde vermeye başlamıştır. Oyunların baş kişisi Suzanne Alexander birçok açıdan Kennedy'nin özyaşamsal yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
This study will analyze African-American playwright Adrienne Kennedy's The Alexander Plays (1992), paying close attention to how she experimentally blends literary and dramatic genres. Comprising the one-act plays She Talks to Beethoven, Ohio State Murders, The Film Club, and Dramatic Circle, the tetralogy explores the costs of racist discrimination and violence to African Americans in general, and to African-American women and children in particular. The intellectual and political backdrop of the plays coincides with the years of the Civil Rights Movement, a period which also marked Kennedy's coming of age as an innovative playwright. All the plays feature the autobiographical character Suzanne Alexander as the protagonist. The process whereby Suzanne becomes a politically conscious and artistically sophisticated dramatist is reenacted through Kennedy's juxtaposition of several literary genres and genre conventions of autobiography, creative nonfiction, neo-slave narrative, and gothic fiction on the one hand, as well as the theatrical conventions of expressionism, surrealism, and radio drama on the other.