Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım ve doyumları üzerine bir saha araştırması
A survey on social media uses and gratifications of university students
  1. Tez No: 568851
  2. Yazar: MURAT SEKVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı çerçevesinde öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları, motivasyonları ve bu motivasyonların demografik özelliklerle arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma çerçevesinde Selçuk Üniversitesi'nde öğrenim gören, rastgele örneklem yoluyla belirlenen 445 öğrenciye, yüz yüze anket uygulanmıştır. Ön inceleme sonucunda 424 adet anket analize uygun görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara baktığımızda; öğrencilerin en sık tercih ettikleri sosyal medya araçları olarak ilk sırada Instagram, ikinci sırada YouTube ve üçüncü sırada Twitter yer aldığı, öğrencilerin yüzde 61.8'inin 5 yıl ve üzeri sosyal medya kullanıcısı olduğu, yüzde 64.9'unun günlük 3-4 saat ve üzeri sosyal medya ortamlarında zaman harcadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Son alarak ise faktör analizi sonuçlarına baktığımızda; Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin sosyal medya kullanımında; Bilgilenme Motivasyonu ve Eğlence Motivasyonunun etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the use frequency of social media by students, their motivations and statistical relations between motivations and demographic features are surveyed in frame of uses and gratifications approach. In this context, with the way of sampling, face to face survey was applied to 445 students who study at Selcuk University. As a result of the preliminary examination, 424 questionnaires were found suitable for analysis. According to the findings obtained through the research, it has been cocluded that the most preferred social media tools of the students are Instagram, YouTube in the second place and Twitter in the third place, 61.8% of the students are social media users above 5 years and 64.9% of the students spend time in social media for 3-4 hours or more. Finally, as the results of factor analysis, Motivation for seeking information and entertainment are found to be actual in the use of social media by the Selcuk University students.