Gastronomik bir değer ve kültürel miras olarak mesir macunu
Gastronomic a value and as a cultural heritage mesir paste
  1. Tez No: 568879
  2. Yazar: ASLI YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÇEKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nicel ve nitel verilere dayanılarak yapılan bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Manisa il merkezinde yaşayan kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 350 kişiden oluşmuştur. Manisa halkının mesir macununa bakış açılarını ve tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik verilerin toplanmasında nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Manisa il merkezinde bulunan mesir macunu üretimi yapan işletmelere yönelik verilerin elde edilmesinde ise nitel araştırma yöntemlerinden standart görüşme tekniği kullanılmış, daha önce araştırmacı tarafından hazırlanan soru formundan görüşme sırasında kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırma kapsamına alınan bireylerin büyük çoğunluğunun mesirin tatlılarda bulunmasını tercih ettikleri, mesiri macun formunda tüketmek istedikleri ve mesiri daha çok şifa kaynağı olduğu için tükettikleri belirlenmiştir. Değişik cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyindeki bireylerin en fazla mesir macunu tükettikleri dönemin festival zamanı olduğu da araştırmada ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardandır. Mesir macunu üretimi yapan işletmelerin hepsinin yurt içi ve bazı yurt dışı pazarlara sevkiyatlarının bulunduğu ve mesir macunun tanıtılması için gerekli tanıtım faaliyetlerine katıldıkları da araştırma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study based on quantitative and qualitative data, general screening model was used. The sample of there search was composed of 350 people who were selected by the convenience sampling method living in Manisa province center. The survey technique from quantitative research methods was used in the collection of data to determine the attitude sand behaviors of the people of Manisa and the data obtained were analyzed through the SPSS 22.0 package program.The standard interview technique was used from qualitative research methods in obtaining data for the companies producing mesir paste in Manisa province center, and it was used from the questionnaire prepared by there searcher during the interview. As a result of there search, it was determined that the majority of the individuals included in there search preferred to have mesir paste in desserts, they wanted to consume mesir paste in paste form and consumed mesir paste because it was a source of healing.One of the striking results of there search is that the period in which individuals of different gender, age and education consume the most mesir paste is the time of the festival. It was also revealed that all enterprises producing mesir putty have deliveries to domestic and some international markets and participated in promotional activities to promote mesir putty.