Bir güneş enerjisi santralinin maliyet analizi: Aydın ili örneği
Cost analysis of a solar energy plant: Aydin province example
- Tez No: 568880
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte enerji konusunun önemli olmadığı hiçbir alan neredeyse kalmamıştır. Geçmişten günümüze enerji ihtiyacının sürekli olarak artması, enerjisini dönüştürerek kullandığımız tüm fosil kaynakların limitli oluşu ve hızla tükenmesi, tüm dünya ile birlikte ülkeler, devletler, hatta insanların bile enerjinin sürdürülebilirliğinin önemini anlamasında ve bu konuda bilim dünyasına katkı sağlamak için sürekli çalışmasında etkili olmuştur. Dünya ülkeleri enerji bağımlılıklarını aza indirmek için ve daha önemlisi fosil yakıtların çevreye verdikleri hasarı en aza indirebilmek için politikalarında yenilenebilir enerji ya da sürdürülebilir enerji yatırımlarının oranını artırmışlardır. Böylelikle temiz enerji anlamında rüzğar, güneş ve diğer enerji alanındaki yatırımlar hem mühendislik hemde ülke carisinde önemli rol oynamaya başlamıştır. Çalışmamızda fotovoltaik sistem kullanan santralin ne derece verimli çalışacağını ve kurulum yöntemlerini, gerçek veriler ışığında bir enerji santralinin aylık verilerine dayalı olarak üretim farklılıkları araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında Aydın'ın Çine ilçesiden kurulması planlanan 1 MW gücünde ki güneş enerji santralinin yatırım aşamasından proje ve sahada ki uygulamasına kadar geçen sürede, yapılacak yatırımlar kullanılacak malzeme ve panel seçimleri, sahanın kurulması düşünülen bölgenin coğrafi olarak önemi, bölge seçimi konusunda çeşitli programlardan yararlanılması incelenmiştir. Yapılan hesaplamaların mevcut yasa tasarısına göre analiz durumları hesaplanmış ve gerçek verilerle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, ekonomik ve üretim açısından değerlendirmeye alınan sistem tutarlılık, üretim ve mühendislik açısından birbiriyle bağlantısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the industrial revolution, there is almost no aspect of life where energy is not important. The demand for energy has continuously increased throughout history. The limitation and the rapid depletion of fossil resources used for energy production underlines the importance of energy sustainability. This viewpoint is shared in many countries, states and even the people around the world. In order to minimize energy dependencies, many countries around the world increased the proportion of renewable energy or sustainable energy investments in their policies. This policy also helps to minimize damage to the environment. Thus, investments in wind, solar and other energy fields in the sense of clean energy have started to play an important role both in engineering and in current goverment agenda. In our study, production differences are investigated based on the monthly data of a power plant in the light of the actual data and the installation methods of the power plant using photovoltaic system. In this thesis, the investment stage of the 1 MW power plant planned to be constructed in Çine district of Aydın will be investigated. The investigation will include the selection of the materials and panels to be used, the geographical importance of the region to be constructed and the use of various programs in the selected region. The calculations made according to the current bill were analyzed and compared with the actual data. As a result, the system is evaluated in terms of consistency, production and engineering.