S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği' ne 2008 yılında başvuran adli olguların demografik değerlendirimesi
Demographic study of medico-legal cases applying toemergency service of Dişkapi Y.B. Research Hospital in 2008
- Tez No: 568909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğal olamayan etkenlerin insan üzerinde oluşturduğu fiziksel veya emosyonel hasarların değerlendirildiği adli olguların en sık karşılaşıldığı kuruluşlardan birisi acil servisleridir. Acil servise başvuran olgular içinde adli vakalar azımsanmayacak oranda bulunmaktadır. Adli vakalar acil servise başvuran hastaların ortalama % 3.6 kadarını oluşturur. Adli vakalar, kendine özgü zorlukları olan, özel yaklaşımlarla müdahale gerektiren komplike bir gruptur. Ankara'nın en çok acil hasta başvurusu alan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DYBSAH) AS'ne gelen Av'ların demografik özelliklerini saptanmıştır. Araştırma retrospektif kesitsel bir çalışmadır. 1 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2008 tarihleri arasında AS'ye başvuran Av'ların geriye yönelik incelenmesiyle oluşturuldu. AV' lar inceleme kolaylığı için 9 alt gruba ayrıldı. Kaynak olarak hastane AV kayıtları baz alındı. Çalışmaya Karbonmonoksit maruziyeti ve intihar girişimi vakalarında 16 yaş üstü vakalar alınmışken diğer Av'larda tüm yaş grupları dahil edilmiştir. Veri yetersizliği olan vakalar çalışmadan çıkarılmıştır. Veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir.Adli olguların 8183'ünün (%86.80) travma, 1244'ünün (%13.19) ise travma olmayan nedenlerle acil servise başvurduğu tespit edildi. Travma nedeni ile başvuran adli vakaların % 74.51'i erkek (6105 vaka), % 25.48'i kadın ( 2088 vaka ), nontravmatik adli olgu başvuruların %30.78 'i erkek ( 304 ), % 68.40'ı kadın ( 851 ) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Emergency services are the organizations that mostly face criminal cases that can create both physical and emotional damages on human being. Criminal cases are presented to emergency cases in a substantial proportion. Medico-legal cases presenting to the emergency room may comprise up to an average 3.6%. Forensic cases are a complicated group with its own challenges. This research was performed in order to epidemiologically assess accident cases brought to Emergency Services of Dışkapı YB Research Hospital. Data was collected by applying official records of the hospital. The research is a retrospective cross-sectional study. It was generated by retrospective examination of the cases through January 1 to December 31, 2008. The cases were divided into 9 subgroups to ease the review. The carbon monoxide exposure cases and cases of attempted suicide were over 16, the other cases were taken into study without age limitation. Cases with insufficient data were attempting removal. Data were analyzed with the SPSS statistical program. 8183 of the cases were found to be trauma cases, the rest were medical. 74.51% of the cases were male.