Ankara metropol sınırları içindeki şebeke suyu kullanan insanların su nitelik ve güvenliği hakkında kanaatlerin araştırılması
Water quality/safety perceptions among people using tap water in metropolitan ankara
- Tez No: 568976
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ASKİ tesislerinde tasfiyesi yapılan ve iki kurum tarafından 1265 izleme noktasından izlemesi gerçekleştirilen Ankara şebeke suyu uluslararası standarttadır. Ancak Ankaralılar içmek için tercihlerini neden ambalajlı su yönünde kullandıklarını araştırılması yapılmak istenmiştir. Kanaatlerinin ölçülmesi için 15 soruluk bir anket hazırlanmıştır ve tercihlerinin yanı sıra hane başı su masrafları da sorgulanmıştır. Çalışmanın amacı tüketicilerin ambalajlı su tercih sebebi ve haneye getirdiği maddi yükü tespit etmektir. Anketin diğer amaçları ise binalarda bulunan depoların temizliğini sorgulatmak ve su kalitesinin izleminin yapıldığı ASKİ web sayfasını tanıtmak. Elektronik ortamda yayılan anketimize 424 kişi katıldı. Anket sonuçlarına göre; katılanların %88.6'sı ise ambalajlı su veya evde filtreden geçirilmiş suyu tercih etmektedir.“Neden şebeke suyu kullanmadıkları”sorusuna ankete katılanların %53.1'i“güvenmediklerini”, %31'i“tadından dolayı”tercih etmedikleri cevabını vermiştir. Şebeke suyunu nasıl buluyorsunuz sorusuna ise %37.1'i kullansalar da güvenmediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
An electronic questionnaire was administered to 424 people living in the Ankara metropolitan area in order to investigate their perceptions regarding the safety and quality of water distributed by the Municipality of Ankara (ASKİ). The water treatment plant in the İvedik district is one of Turkey's most modern treatment facilities, and has a daily capacity of over 1.5 million m3. The municipality monitors the water daily and likewise publishes the results on their webpage. The Ministry of Health also monitors the water from 1265 monitoring points across Ankara. Analysis of the questionnaire responses revealed that only 8.8% of the participants preferred tap water and that 88.6% preferred bottled/home-filtered water for drinking. When asked why they did not drink tap water, 53.1% and 31% of the respondents indicated that they did not trust the water or disliked its taste, respectively. Moreover, 37.1% of the participants stated that even though they use tap water they do not trust it.