Kamu kesimi eğitim harcamalarının genç işsizliği üzerine etkisi: Türkiye ve İngiltere açısından bir değerlendirme
The impact of public sector education spending on youth unemployment: An evaluation of Turkey and United Kingdom
- Tez No: 568983
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşsizlik, Dünya genelinde, ülkelerin çözüm arayışına girdiği küresel bir sorun halini almıştır. Yapılan pek çok çalışmada, işsizlik ile eğitim arasında negatif yönlü bir etkileşim olduğu ortaya konulmakta ve işsizlikle mücadele için öncelikle eğitim sistemindeki aksaklıkların giderilmesi gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Bu çalışmada; işsizliğin, genç işsizlik boyutu ele alınarak, kamu kesimi eğitim harcamalarındaki artış ya da azalışın, genç işsizliğini nasıl etkilediği ortaya konulmaktadır. Bu amaçla, Türkiye ve İngiltere'de eğitim hizmetine dönük yapılan kamu harcamaları gerek rakamsal büyüklük açısından, gerekse harcama dağılımı açısından karşılaştırılmakta ve ortaya çıkan sonuçlar, ülkelerin genç istihdam verileri ile bir araya getirilmektedir. Genç nüfus açısından İngiltere'nin oldukça önünde olan Türkiye'de, kamu kesimi eğitim harcamaları İngiltere'nin gerisinde kalmıştır. Genç istihdamı açısından bakıldığında ise, İngiltere'de düşme eğiliminde olan genç işsizliğin, Türkiye'de her geçen sene arttığı görülmüştür. Türkiye sahip olduğu genç nüfus nedeniyle, İngiltere'ye kıyasla eğitim talebinin daha yüksek olduğu bir ülkedir. Ancak eğitim talebinin karşılanamadığı durumda nitelikli işgücü de yaratılamayacak ve genç istihdam rakamları düşecektir. Bu ise berberinde genç işsizliğin artışını getirecektir. Sonuçta, eğitim seviyesi arttıkça, genç işsizliğinin azaldığı, eğitim seviyesinin yükselebilmesi için de, eğitime daha fazla yatırım yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Countries has been working on solutions for unemployment, which has become a global concern. Based on many studies, a negative correlation between unemployment and education has been noted and it is emphasized that firstly the issues in educatinal system should be resolved in order to fight for unemployment. In this study, youth unemployment has been analyzed with regards to the level of government spending on education. For this purpose, government spending on educational services of Turkey and England has been compared based on monetary amounts and the distribution of such expenditures. Results of the comparison is analyzed against the youth unemployment data of the countries. Although Turkey has a significantly higher young population, Turkey's government spending on education is determined to be below England. When youth employment is analyzed, it is noted that the youth employment tends to decline in England whereas increasing consequently over years in Turkey. Because of the young population, demand on education is higher in Turkey compared to England. However in case where the demand for education would not met, qualified workforce would not be created and youth employment would decrease, which would result in an increase in youth unemployment. Finally, it is noted that youth unemployment would decrease where the education level increases and more spending on education is needed to increase the education level.