Okul yöneticilerinin liderlik özelliklerinin öğretmenlerin iş yaşam kalitesine etkisi
The effect of school pri̇ncipals' leadership properties on teachers' quality of school business life
- Tez No: 569004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Liderlik, örgüt ve yönetim yazınında en sık araştırılan konuların başında gelmesine rağmen, hakkında kesin yargılara varılamaması nedeniyle ilginç bir çalışma alanı olma özelliğini sürdüren bir konudur. İşletmelerde liderlik, bireysel ve örgütsel sonuçları olan bir süreci ifade etmektedir. Liderliğin bireysel sonuçlarının başında, işgörenlerin iş doyumu gelmektedir. Liderlik; lider, izleyenler ve çevresel faktörlerin bileşiminden oluşan karmaşık bir süreci ifade etmektedir. Liderlik sürecini açıklamaya çalışan teorilerden durumsal liderlik teorileri, her farklı durum karşısında, farklı liderlik davranışının sergilenmesi gerektiğini ileri sürmektedir. İşletmelerde liderlik davranışının, işgörenlerin iş doyumunu etkilemesi nedeniyle, etkin liderliğin nasıl olması gerektiği önemli bir araştırma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. İş yaşamı sadece bedensel ve zihinsel olarak faaliyette bulunduğumuz bir alan değil psikolojik etki ve etkileşimlere de açık olduğumuz bir alandır. Bu sebeple iş yaşamındaki olumsuzluklar kişiyi hem bedensel hem zihinsel olarak etkilerken kişinin psikolojisi üzerinde de önemli bir role sahiptir. İş yaşamının kişinin üzerinde bu denli etkilerinin olması iş yaşamının niteliklerinin belirlenmesini gerekli kılmakta ve bu niteliklerin çalışanların değerleriyle uyumlu hale getirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although leadership is at the head of the most frequently searched topics in organization and management literature, it is an issue that remains an interesting area of study because of the lack of precise judgments. Leadership in businesses refers to a process with individual and organizational outcomes. At the beginning of the individual results of the leadership, the job satisfaction of the occupants comes. Leadership; leaders, followers, and environmental factors. Theories of situational leadership, from theories trying to explain the leadership process, argue that different leadership behaviors should be exhibited in the face of each different situation. Since leadership behavior in businesses affects job satisfaction of occupants, the question of how effective leadership should be is an important research area. Business life is not only an area where we are physically and mentally operating but a field where we are open to psychological influences and interactions. For this reason, negativities in business life affect the person both physically and mentally, and also have an important role on the psychology of the person. Having such effects on the person of the business life makes it necessary to determine the qualities of the business life and it is of great importance to harmonize these qualities with the values of the employees.