Erkek faktörlü hastalarda embriyo gelişimi ve IVF sonuçlarının preimplantasyon genetik tanı ile değerlendirilmesi
Evaluation of embryo development and IVF results with preimplantation genetic diagnosis in patients with male factors
  1. Tez No: 569005
  2. Yazar: EMRAH GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, infertilite tedavisi için başvurumuş erkek faktörlü hastalarda hem kromozom anomalilerinin hem de infertiliteye neden olan diğer genetik unsurların sıklığını ve tiplerini belirlemek, saptanan genetik anomaliler ile infertil erkeklerdeki klinik veriler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamızda 1 Ocak 2016 ile 31 aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Tüp Bebek Merkezine gelen (n=168) hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bu amaçla Biruni üniversitesi girişimsel olmayan etik kurulundan 28.12.2018 tarih ve 2018/24-02 sayılı etik kurul izni alındı.Çalışmamızda FISH tekniği ile PGT uygulanan hastalar kromozomal endikasyonlara göre gruplandırılarak anöploidi oranları analiz edildi. Grupların prognostik değerleri ile istatsistiksel analiz (SPSS) sonuçlarına göre kromozom anomalisi bulunan erkek faktörlü hastalar (n=22) ile erkek endikasyonu olmayıp semen değerleri normal hasta gruplarının (n=26) ve yaş veya tekrarlayan gebelik kaybı olan (120) toplam 168 hastanın embriyo gelişimi ve ICSI sonuçları incelendi. Kadın genetik özelliği anöploidi, translokasyon ve delesyon bulunan hastaların tekrarlayan düşük veya yaş faktörlü olgulara göre daha iyi embriyo geliştirdiği gözlendi. Erkek genetik özelliği açısından translokasyon, delesyon, inversiyon ve anöploidi endikasyonlu olanların normal kontrollere kıyasla daha iyi embriyo gelişimi gösterdiği, daha yüksek sayıda normal embriyo taşıdığı görüldü.Erkekte yapısal veya sayısal anomalili olan grupta seçilmiş embriyolar ile yapılan transferlerin ise normal kontrollere kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek canlı doğum oranı tespit edildi. Teratospermik hasta grubunda ve azoospermik olgularda embriyo gelişimi blastokist gelişimi dışında anlamlı farklılık göstermediği görüldü. Gruplarda PGT normal embriyo sayısı açısından, erkekte translokasyon olgularının dışında farklılık gözlenmedi.Çalışmamızda gebeliği etkileyen faktörler incelendiğinde blastokist sayısı, kadın yaşı ve PGT endikasyonu'nun etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency and types of chromosomal abnormalities and other genetic factors causing infertility in male patients who applied for infertility treatment. Consequently, the study examine the relationships between genetic abnormalities and clinical data in infertile male. İn this study the file of patients (n-168) who visited Istanbul IVF Center between 1 January 2016 and 31 December 2018 were examined retrospectively. For this purpose, permission was obtained from the non-invasive ethics committee of Biruni University dated 28.12.2018 and registered by 2018/24-02. İn our study the patients who underwent PGD with FISH technique grouped by chromosomal indications and aneuploidy rates were analyzed. According to the results of statistical analysis (SPSS) of the groups, in total 168 patient consist followings groups male patients with chromosomal anomaly (n=22), male patients with no indication semen normal patient groups (n=26) and age or recurrent pregnancy loss (120) participated in our study to examine ICSI results. Female genetic features such as aneuploidy, translocation and deletion showed better embryo development rates than aspects such as age and recurrent abortus.In terms of male genetic features, translocation deletion inversion and aneuploidy indications showed better embryo development and higher number of normal embryos than normal controls. In the male group with structural or numerical anomalies, transfer rates with selected embryos were statistically higher than in normal controls. Teratospermic patients and azoospermic cases, embryo development did not differ significantly except blastocyst development. There was no difference in the number of PGT nomal embryos in the groups other than translocation in men.When the factors affecting pregnancy were examined in our study, it was found that the number of blastocysts affected female age and pgt indication.