Foreign language learner identity: The case of Turkish university students
Yabancı dil öğrencilerinin öğrenci kimliği: Türk üniversite öğrencilerinin durum incelemesi
  1. Tez No: 569022
  2. Yazar: MERVE BURULDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal ve demografik faktörlerin Türk üniversite öğrencilerinin ikinci yabancı dillerindeki özbenlik algılarına nasıl etki ettiğini anlamak ve bu özbenlik algılarının birbirileriyle nasıl bir etkileşim içerisinde olduğuna dair fikir sahibi olmaktır. Buna ek olarak, bu çalışma öğrencilerin demografik geçmişlerinin öğrenme oryantasyonlarına ve İngilizce sınıfına dair algılarına olan etkisini araştırmayı gözetmektedir. Türkiye'de birçok üniversitenin eğitim dili İngilizce olup, birçok öğrenci üniversite hayatları boyunca İngilizce öğrenmek için çabalamaktadır. Öğrencilerin motivasyon kaynaklarını ve ikinci yabancı dillerindeki özbenlik algılarının şekillendiren faktörleri anlamak bu öğrencilerin daha verimli bir ikinci yabancı dil öğrenme deneyimi yaşamalarında büyük önem teşkil etmektedir. Bu çalışma Türkiye'nin batısında bir özel üniversitede yapılmıştır. Çalışmaya 136 öğrenci katılım göstermiştir. Bunların 76'sı kız 63'ü erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Bulgular öğrencilerin demografik faktörlerinin özel özbenlik ve ideal özbenlik algılamalarına, öğrenme oryantasyonlarına ve İngilizce sınıfına dair algılamalarına olumlu etki ettiğini göstermiştir. Ek olarak, öğrencilerin ikinci yabancı dillerindeki özbenlik algılarının birbirileriyle etkileşim içerisinde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to gain insight into the social and demographic factors that help form the perceived L2 selves of Turkish University students and how these perceived L2 selves interact with one another. In addition, the study seeks to investigate whether there is a relationship between learners' demographic background and their learning orientation and perceptions of the English class. In Turkey, the medium of instruction is English in many universities and many university students struggle to learn the language throughout their education. Understanding the source of learners' motivation and the factors that contribute to the shaping of their L2 selves is essential in that it can help these students have a more productive L2 learning experience. The present study was conducted in a private university in the western part of Turkey. The participants consisted of 136 University students, 76 of which were female and 63 were male. The findings indicate that demographic factors had an influence on learners' private and ideal L2 self perceptions, as well as their learning orientation and their perceptions of the English class. Furthermore, it was found that the perceived L2 selves of learners interacted with one another.