Foreign language speaking anxiety and learner motivation: A case study at a Turkish state university
Yabancı dil konuşma kaygısı ve öğrenci motivasyonu: Devlet üniversitesinde bir durum çalışması
- Tez No: 321199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma yabancı dil konuşma kaygısı ile yabancı dil öğrenme motivasyonu arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin motivasyon seviyeleri, cinsiyetin bu motivasyon seviyesi üzerindeki etkisi ve motivasyon çeşitleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin yaşadığı yabancı dil konuşma kaygısının seviyesi, cinsiyetin bu kaygı üzerindeki etkisi ve öğrencilerin motivasyon seviyesi ile yabancı dil konuşma kaygısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Son olarak, yabancı dil konuşma kaygısı yüz yüze yapılan görüşmelerle ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Bu çalışmaya, Afyon Kocatepe Üniversitesi İngilizce hazırlık programındaki ön-orta seviyede 383 öğrenci katılmıştır. Veriler, bu katılımcılara uygulanan iki ölçek yardımıyla toplanmış, konuşma kaygısıyla ilgili ayrıntılı veri toplamak için 19 öğrenciyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerle analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır.Nicel verilerin sonuçları öğrencilerin orta seviyede dil öğrenme motivasyonuna sahip olduğunu, kız öğrencilerin erkeklerden daha motive olduklarını ve motivasyon çeşitlerinin orta seviyede pozitif bir korelasyona sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, öğrencilerin düşük seviyede yabancı dil konuşma kaygısı yaşadıkları, kız öğrencilerin sınıf ortamında İngilizce konuşurken erkeklerden daha çok heyecanlandığı ortaya konmuştur. Buna ek olarak, yabancı dil konuşma kaygısıyla yabancı dil öğrenme motivasyonu arasında orta seviyede negatif bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Nitel verilerin sonuçlarına göre ise, yabancı dil konuşma kaygısının kendine özgü sebep, değişkenler, sonuç ve öğrenci üzerindeki etkileriyle ayrı bir olgu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the relationship between foreign language speaking anxiety and foreign language learning motivation. In addition to this, the motivational level of learners, the effect of gender on this motivational level and the relationship between motivational orientations were examined. Besides, the level of foreign language speaking anxiety that the students experience, the effect of gender on this anxiety and the relationship between foreign language speaking anxiety and students? motivational level were also investigated. Finally, foreign language speaking anxiety was studied in detail via face to face interviews.Participants of the study included 383 pre-intermediate students at Afyon Kocatepe University English preparatory program. The data were collected via two questionnaires administered to these participants and 19 participants were interviewed to get in-depth data on speaking anxiety. The quantitative data were analyzed through descriptive and inferential statistics. The content analysis was used to analyze the qualitative data.The results of the quantitative data revealed that students had a moderate level of foreign language learning motivation, female students were more motivated than males and motivational orientations were positively correlated on a moderate level. It was also found that students at AKU experienced a low level of foreign language speaking anxiety and female students got more anxious than males while speaking English in classroom atmosphere. Besides, foreign language speaking anxiety and foreign language learning motivation were found to be negatively correlated on a moderate level. Quantitative data of the study demonstrated that foreign language speaking anxiety is a separate phenomenon with its own sources, aspects, variables and effects on learners.