Hacettepe Üniversitesi'nde çalışan idari personelin toplumsal cinsiyet konusunda algı ve görüşlerinin çalışma yaşamında karşılaştığı sorunlarla ilişkisinin incelenmesi
The rewiev of the relationship between the perception and opinions and the problems that encountered in working life of the administrative personel at the Hacettepe University
  1. Tez No: 569039
  2. Yazar: SİMGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN ŞEVKAT BAHAR ÖZVARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi'nde çalışan idari personelin toplumsal cinsiyet konusunda algı ve görüşlerinin çalışma yaşamında karşılaştığı sorunlarla ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Hacettepe Üniversitesi Beytepe ve Sıhhiye Yerleşkesi'nde çalışan 3025 kadın ve 2582 erkek idari personel oluşturmaktadır. Birimlere göre ağırlandırarak minimum örneklem büyüklüğü hesaplanmıştır. Böylece araştırmaya; 169 kadın ve 140 erkek, toplamda 309 kişi katılmıştır. Araştırmada veriler, sosyo demografik özellikleri, çalışma yaşamında karşılaştığı sorunlarla ilişkili sorulardan oluşan anket formu ve“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”(TCRTÖ) ile toplanmıştır. Araştırmanın bulguları“Ki Kare, Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi”ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada kadınlar erkeklere göre daha fazla çalıştığı birimden uzak kalmak zorun kalmıştır. Bunun nedeni ise genellikle hamilelik ve çocuk bakımı olduğu bulunmuştur. Kadın katılımcıların erkeklere göre daha fazla ayrımcılık/yıldırma yaşadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca iş ve kişisel yaşam sorumlulukları arasında kadın katılımcıların erkeklere kıyasla daha fazla bölünme yaşadıkları tespit edilmiştir. Kadın katılımcıların eşlerinin evdeki sorumluluklarla ilgili harcadıkları zamanın ise erkek katılımcıların eşlerine oranla daha az olduğu bulunmuştur. Kadın katılımcıların TCRTÖ'den aldıkları puan ortalaması 161,6 iken, erkek katılımcıların 138,1 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; Kadınların erkeklere göre daha eşitlikçi tutuma sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
. This study is conducted for the rewiev of the relationship between the perception and opinions and the problems that encountered in working life of the administrative personel at Hacettepe University. This is a descriptive epidemiological study. The universe of the study consisted of 3025 female and 2582 male administrative staff working at Hacettepe University Beytepe and Sıhhiye Campus. The minimum sample was weighted according to the units distrubition. According to the calcultion; 169 women and 140 men, a total of 309 people participated to the resarch.. The data was collected with socio-demographic characteristics, a questionnaire consisting of questions related to the problems faced in working life and Gender Role Attitude Scale (GRAS). The results of the study were evaluated by Chi Square, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests and the median of attitude scores was calculated. This study, women had to stay away from the unit where they worked more than men. The reason for this was found to be usually pregnancy and child care. Woman participants experienced more discrimination / intimidation than man. In addition, it was found that woman participants had more divisions between job and personal life responsibilities than man participants. On the other hand, it was found that the spouses of the woman participants on the responsibilities at home were less than the man participants spouses. While the mean score of womn participants from the GRAS was 161.6, it was found that the man participants were 138.1. As a result; women were found to be more egalitarian than men..