Anne-babaların çocuk edebiyatı ürünlerini seçebilme yeterlilikleri: Mersin ili örneği
Proficiency of parents for selecting children's literature products: case in Mersi̇n
- Tez No: 569038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA DUMANLI KADIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuk dünyaya aile ortamında gözlerini açar ve zamanının büyük bir çoğunluğunu bu ortamda geçirir. Çocuk ilk sözcükleri ailesinden duyar ve ana dilini bu ortamda edinir. Çocukların dilsel, bilişsel, duyuşsal ve sosyal birçok yönden gelişmesinde ilk rol aileye aittir. Bu nedenle çocuklarının gelişimlerinde ailelere önemli sorumluluklar düşmektedir. Çocukların ilgi, ihtiyaç, yetenek ve hazırbulunuşluklarının belirlenmesinde konuyla ilgili başvurulacak ilk insanlar ebeveynlerdir. Ebeveynlerin de konuyla ilgili başvuracakları en önemli kaynak çocuk edebiyatı ürünleridir. Çocukların bilişsel ve duyuşsal yönden gelişmelerinde önem taşıyan çocuk edebiyatı ürünleri ile çocukların erken yaşlarda tanıştırılması önem arz etmektedir. Çocuk bu ürünlerle ailesi aracılığıyla tanışır. Bu nedenle ailelerin çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun, nitelikli yapıtların sahip olması gereken biçim ve içerik özelliklerini bilmeleri gerekmektedir. Doğru bilinen her ilke çocukları nitelikli eserlerle tanıştırmada bir rol üstlenecektir. Bu çalışmada anne-babaların çocuk edebiyatı ürünlerini seçebilme yeterlilikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak ise beşli Likert ölçeği geliştirilmiştir. Bu çalışma ile zaman içerisinde önemli ilerlemeler kaydeden ve kendi ilkelerini ortaya koyan çocuk edebiyatı ürünlerinin sahip olması gereken niteliklerin anne-babalar tarafından yeterli ölçüde bilinip bilinmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çocuklara kitap alınırken bu ilkelerin göz önünde bulundurulma durumları tespit edilerek anne-babalarda çocuklara uygun çocuk edebiyatı eserlerini seçme bilinci uyandırılmak istenmiştir. Yapılan bu çalışmanın alan yazında bir farkındalık yaratacağı ve diğer araştırmacılara da yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The child opens his eyes to the world in a family environment and spends the majority of his/her time in this environment. The child hears the first words from his family and acquires his/her mother tongue in this environment. The first role in the development of children in many aspects such as linguistic, cognitive, emotional and social belongs to the family. Therefore, families have important responsibilities in their children's development. Parents are the first people who are responsible to determine the interests, needs, abilities and readiness of children. The most important resources that parents need for those above are the children's literature works. It is important for children to be introduced to children's literature works that affect their cognitive and emotional development at an early age. The child meets these works through his family. That is why, families should be aware of the form and content characteristics of qualified works that are appropriate to the basic principles of children's literature. Every right principle will play a crucial role in introducing children to qualified works. This study tries to specify parents' ability to choose children's literature works. In this study, mixed research method has been used and five point Likert scale has been developed as data collection tool. In this study, it has also been tried to determine whether the qualities of children's literature works, which have made significant progress over time and reveal their own principles, are sufficiently known by parents. Moreover, we tried to identify whether parents are aware of these principles while purchasing or borrowing children's literature works. And we want to create consciousness for parents for selecting suitable children's literature works. It is thought that this study will create awareness in the literature and will guide other researchers, too.