Makine imalat sanayi iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının analizi Sakarya makine imalatçıları örneği
Title of the thesis: Analysis of occupationalhealthandsafety applications of machine manufacturingindustry: Example of Sakarya machinemanufacturers
- Tez No: 569091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İş sağlığı ve güvenliği dünyagenelinde tüm çalışanları ilgilendiren önemli bir sorundur. Her yıl çok sayıda çalışan, gerekli tedbirler alınmadığı veya alınan tedbirlere uyulmadığı için iş kazasına uğramaktadır. İş kazaları, çalışanları fiziki ve psikolojik zarara uğratırken ülke ekonomisine de önemli zararlar vermektedir. Bu çalışmanın amacı, makine imalat sanayinde iş sağlığı ve güvenliğini uygulamalarının analizi ve Sakarya ili örneği çerçevesinde uygulama sorunlarını tespit etmektir. Türkiye geneli ve Sakarya ili özelinde, makine imalat sektörünü içeren kapsam analizi ardından Sakarya ilinde faaliyet gösteren 60 adet makine imalat firmasındaiş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönelik araştırma yapılmıştır. Nicel yönlü gerçekleştirilen analizde, yapılandırılmış anket tekniği kullanılmıştır. Anketler ilgili firmalarda,ulaşılan yetkili kişilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is an important problem for all employees in the world. Every year, a large number of employees suffer from work accidents due to non-observance of necessary measures or measures taken. Occupational accidents cause physical and psychological harm to employees and also cause serious damage to the national economy. The aim of this study is to analyze occupational health and safety practices in machinery manufacturing industry and to determine application problems within the scope of Sakarya province. Sakarya province of Turkey in general and in particular, the scope of analysis includes the machinery manufacturing sector, followed by machinery manufacturing has been studied for 60 firmasındaiş health and safety practices operating in the province of Sakarya. In the quantitative analysis, structured questionnaire technique was used. The surveys were applied to the authorized persons in the related companies.