ORFF yaklaşımının bilişsel gelişim süreçlerine katkılarının değerlendirilmesi
Evaluation of contributions of ORFF approach to cognitive development process
- Tez No: 569112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitimi'nin bilişsel gelişim süreçlerine katkılarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitimi'nin bilişsel gelişim süreçlerine katkılarının değerlendirildiği bu çalışma, okul öncesi eğitim programında kullanılan yapılandırmacı yaklaşımın ortaya çıkmasında etken olan Jean Piaget, Lev S. Vygotsky ve Jerome Bruner'in bilişsel gelişim kuramları incelenerek hazırlanmıştır. Bu bağlamda ana problem cümlesi olarak belirlenen“Günümüz Türk eğitim sisteminde önem kazanan çağdaş müzik eğitimi anlayışı Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitimi yaklaşımının okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel gelişim süreçlerine katkısı nedir?”sorusu ile yola çıkılmış ve sekiz alt probleme yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Orff-Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitimi'nin, Piaget, Vygotsky ve Bruner'in bilişsel gelişim kuramları ile ortak yönleri sayesinde bilişsel gelişim kuramlarına doğrudan etki ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been realised in order to evaluate of contributions of Orff-Schulwerk Music and Movement Education to the process of cognitive development. This study that evaluates the contribitions of Orff-Schulwerk Music and Movement Education to cognitive development processes, is prepared through investigate Jean Piaget, Lev S. Vygotsky and Jerome Bruner's cognitive development theories that lead to set off constructivist approach. At the end of this point set out with the question that determined as main problem question“What is the contribution of the Orff-Schulwerk Music and Movement Education approach to the cognitive development processes of preschool children?”and included eight sub-problem. As a result of the study, it was revealed that Orff-Schulwerk Music and Movement Education had a direct effect on cognitive development theories due to the common aspects of Piaget, Vygotsky and Bruner's cognitive development theories.