Okul öncesi müzik eğitiminde orff-schulwerk yaklaşımıyla farklı materyallerin kullanımı
Use of different materials with the orff-schulwerk approach in preschool music education
- Tez No: 718844
- Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Orff-Schulwerk yaklaşımında kullanılan materyallerin gerekli olduğu, öğrenmeyi kalıcı hale getirdiği, süreci kolaylaştırdığı ve duyu organlarını harekete geçirdiği, motivasyon-dikkat-farkındalık yarattığı, melodi-ritim-hareket-dans algısını güçlendirdiği ve verimlilik kazandırdığı bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı okul öncesi müzik eğitimde Orff-Schulwerk yaklaşımıyla çalgı olarak farklı materyallerin kullanımına yönelik öğretim elemanlarının görüşlerini belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ve amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Orff-Schulwerk eğitimi almış öğretim elemanları ve müzik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada görüşme formlarının değerlendirilmesi sonucu elde edilen bulgulara göre okul öncesi müzik eğitiminde çalgılar dışındaki materyalleri kullandığı görülmektedir. Araştırmada materyallerin başta psikomotor ve bilişsel alan olmak üzere tüm duyuları etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca materyallerin, yaratıcı düşünmeye, hayal gücünü ve dikkati artırmaya, materyale dokunarak, koklama, görme, işitme duyularını geliştirmeye, öğretmen ve arkadaşlarla etkileşimi güçlendirmeye ve iletişim kurabilmeye, duygularını ifade edebilmeye, vücudun her alanını materyaller yoluyla kullanmaya, materyalleri amacı dışında kullanıp müzik dersine aktararak farkındalığı ve yaratıcılığı artırmaya fayda sağladığı sonucuna varılmıştır. Ders içeriklerinde ve yıllık planlarda materyal kullanımına sık sık yer verilmesi, materyallerin kullanımlarına, kazanımlarına yönelik eğitimlerin planlanması ve öğretmenlerin bu eğitimlere katılabilmesi, verilen müzik eğitimine büyük oranda katkı sağlayabilecektir. Materyallerin kullanımında, yaşamda kullanılan her araç-gerecin, özellikle yaş gruplarına dikkat edilerek seçilmesi ve eğitimde kullanılması, eğitimin daha kalıcı olmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
It is known that the materials that are used for the Orff-Schulwerk approach are; necessary, makes the learning permanent, eases the process and activates the senses, creates motivation-attention-awareness, strengthens the perception of melody-rhythm-movement-dance and saves productivity. The purpose of this research is determining the views of the instructors regarding utilization of divergent materials with Orff-Schulwerk approach in pre-school education. In order to achieve this aim, case study and purposive sampling method, which are among the qualitative research methods, were used. The study group of the research consists of lecturers and music teachers who received Orff-Schulwerk education. According to the findings of the study many of the instructors used divergent materials other than instruments in pre-school education. In the research, it was concluded that the materials affect all senses, especially the psychomotor and cognitive domains. In addition, materials can be used to help people think creatively, increase imagination and attention, develop their sense of smell, sight and hearing by touching the material, strengthen interaction and communication with teachers and friends, express their feelings, use all parts of the body through materials, use the materials outside of their purpose and transfer them to the music lesson increases awareness and creativity. Frequent use of materials in course contents and annual schedules, planning trainings of the usage and achievements, and the participation of the teachers will substantially contribute the music education given. Selection of every tool that is used in daily life and will be used in education process by considering the age groups will make this education more permanent.