Annenin bağlanma boyutları ve çocuğun ayrılık kaygısının anneye ait sosyodemografik faktörlere göre incelenmesi
Examination of attachment dimensions of mother and child separation anxiety regarding sociodemographic factors of mother
  1. Tez No: 569155
  2. Yazar: AYÇA DEREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK TEKDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı annenin bağlanma boyutları (kaçınma-kaygı) ve çocuğun ayrılık kaygısının anneye ait sosyodemografik faktörlere göre incelenmesidir. Veri toplama çalışmaları İstanbul ilinde bulunan beş ilçedeki altı okulda yapılmıştır, örneklem 285 anneden oluşmaktadır. Veriler,“Demografik Bilgi Formu”,“Ayrılık Kaygısı Ölçeği”ve“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”ile toplanmıştır. SPSS Statistics 24.0 paket programı ile katılımcıların kişisel bilgilerinin frekans ve yüzde değerleri, ölçme araçlarının güvenirlikleri için Cronbach alfa katsayısı bulunmuş, değişkenlerin normal dağılımları kontrol edilmiştir. Tek yönlü varyans analizi yapılarak gruplararası farklar incelenmiş ve üçlü grup karşılaştırmaları için Tukey HSD ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre anne bağlanmasının kaçınma boyutu anne yaşından, anne eğitim durumundan ve gelir durumundan etkilenmekte, anne çalışma durumundan etkilenmemektedir. 20-30 yaş grubu annelerin ortalama kaçınma puanının 31-40 yaş grubu annelerden yüksek olduğu görülmüştür. İlkokul ve ortaokul eğitimi almış grubun ortalama kaçınma puanının ön lisans ve üstü eğitimi almış grubun ortalama kaçınma puanından daha yüksek olduğu görülmüştür. 4 Bin TL ve üstü gelire sahip grubun ortalama kaçınma puanının 0-2 Bin TL ve 2-4 Bin TL geliri olan gruplardan düşük olduğu belirlenmiştir. Anne bağlanmasının kaygı boyutu anne yaşından etkilenmektedir ancak anne eğitim durumu, anne çalışma durumu ve gelir durumundan etkilenmemektedir. 20-30 yaş grubu annelerin ortalama kaygı puanının 31-40 yaş grubu annelerden yüksek olduğu görülmüştür. Çocuğun ayrılık kaygısı ise anne yaşına, anne eğitim durumuna, anne çalışma durumuna ve gelir durumuna göre anlamlı bir fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examinate of attachment dimensions of mother (avoidance and anxiety) and child separation anxiety regarding sociodemographic factors of mother. Data collection took place in 6 different schools in 5 different districts of the city of Istanbul, and the study group consisted of 285 mothers. Data was collected using:“Demographic Information Form”,“Separation Anxiety Scale”and“Experiences in Close Relationships”. The participant's personal information was analyzed using SPSS Statistics 24.0 packet program to measure frequency and percentile. Cronbach alpha coefficient was calculated to measure the reliability of the sample data. Between- groups variance was examined with one- way analysis of variance and for triple group comparision, Tukey HSD and Scheffe tests were used. Based on the research findings, the measure of mothers' attachment avoidance differs based on mother's age, education and income, however, employment status is not a significant factor. A higher average avoidance score was observed for the 20 - 30 age group mothers than the 31 - 40 age group mothers. Higher average avoidance score was observed for elemantary and middle school educated groups than those in the associate degree and higher educated groups. A lower average avoidance score was observed for the group with a monthly income greater than or equal to 4 Thousand TL than both the groups with 0-2 Thousand TL and 2 – 4 Thousand TL monthly income. The measure of mothers' attachment anxiety differs based on mother's age, however, education, employment status and income are not significant factors. Higher average anxiety score was observed for 20 – 30 age group mothers than 31 – 40 age group mothers. Additionally, mother's age, education, employment status and income have no effect to child's separation anxiety.