The regulation of smart contracts: Law, governance and practice
Akıllı sözleşmelerin düzenlenmesi: Hukuk, yönetişim ve uygulama bakımından
  1. Tez No: 569171
  2. Yazar: EZGİ ELİFE PİLAVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma ile amaçlanan akıllı sözleşmelerin hukuku durumunun incelenmesi ve akıllı sözleşme teknolojisinin pratik hayatta vaat ettikleri, avantaj ve dezavantajlarının değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, akıllı sözleşmelerin mevcut bilinen anlamda sözleşmesel niteliği incelenmiş, fiziksel sözleşmelerin kurulması için aranan şartlarının akıllı sözleşmelerde ne şekilde bulunabileceği hususu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma dört ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde akıllı sözleşme sisteminin altında yatan teknoloji incelenmiş, bu kapsamda dağıtık defter teknolojisi, merkezi olmayan sistem özellikleri ve akıllı sözleşmelerdeki verifikasyon, onay prosedürü mercek altına alınmıştır. İkinci bölümde sözleşmelerin kurulması kuralları, dijital sözleşmeler ve akıllı sözleşmelerin yönetişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde akıllı sözleşme teknoloji kullanılırken karşılaşılabilecek teknik ve uygulamaya yönelik engeller, pratik hayatta akıllı sözleşme uygulama örnekleri muhtemel avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Dördüncü bölümde hukuk uygulaması alanındaki etkileri ve bilgi güvenliği, kişisel verilerin korunması bakımından karşılaşılabilecek sorunlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine smart contracts and its legal situation together with the promises, advantages and disadvantages of smart contract technology. In this context, smart contract is evaluated as a contract and legal requirements for contract conclusion and reflection of contracting rules to the smart contracts are examined in detail. This research concludes with four main sections, first section includes the evaluations of backbone technology in smart contracts, distributed ledger, and decentralized feature, verification procedure in smart contract systems. The second section presents the evaluation of contract conclusion principles, digital contracts and governance of smart contracts in that context. In the third section, technical and practical obstacles in smart contract systems, smart contract use cases, potential advantages and disadvantages are reviewed. In the forth section, affects in legal practice realm evaluated and potential issues in information security, data protection compliance are discussed.