Integrated form focus instruction vs isolated form focus instruction
Belirtik biçim odaklı öğretim karşı örtük biçim odaklı öğretim
- Tez No: 569177
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan araştırmalar, İletişim Odaklı Eğitimde dikkati dil biçimine de çekmenin öğrencilerin dili kavrama becerilerini geliştirmede olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Biçim Odaklı Eğitim, dilin biçimini öğretmek anlamına gelirken, eğitimin asıl odağı hala anlamdır. (Ör: İletişim Odaklı Eğitime, Biçim Odaklı Eğitimi dahil etmek.) Bu inceleme, öğrenci ve öğretmenlerin Biçim Odaklı Öğretim'in iki farklı türü olan belirtik ve örtük öğretim tercihlerini araştırmaktadır. Belirtik ve örtük öğretim öğrencinin dikkatini anlam odaklı eğitimde dil bilgisi biçimine çekmenin iki yoludur. Bu çalışma, dil öğretiminin dilbilgisi-çeviri yönteminde temsil edilen dilbilgisi tabanlı öğretimden iletişimsel dil öğretiminde temsil edilen anlam tabanlı öğretime ve daha sonra form ve anlamın aynı anda öğretildiği en son aşamaya kaydırıldığı edebiyatı/ literatürü inceler. Bu incelemedeki çalışmalar öğrenci ve öğretmenleri belirtik ve örtük öğretim tercihlerini karşılaştırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, belirtik biçim odaklı eğitimin daha fazla tercih edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Research findings show that attracting learners' attention to form in communicative-based classrooms will help them improve their accuracy. Form-Focused Instruction means teaching the form of the language while the main focus of the instruction is still the meaning - inserting form instruction into Communicative language teaching. This thesis investigates the preference of learners and teachers between isolated and integrated Form-Focused Instruction. Isolated and integrated are two ways of attracting the learner's attention to the form of the language in meaning-based activities. This work reviews the literature where language teaching shifted from grammar-based instruction represented in grammar-translation method to meaning-based instruction represented in the Communicative Language Teaching, and then to the most recent phase where form and meaning are taught at the same time represented in Form-Focused Instruction. The study in this work compares learners' and teachers' preference between isolated and integrated Form-Focused Instruction. The results showed a significant preference for Integrated Form-Focused Instruction over isolated FFI. However, both teachers and learners valued the isolated Form-Focused Instruction.