Benign prostat hiperplazisi nedeniyle cerrahi tedavi yapılan hastalarda yaşamsal kalite ve cinsel fonksiyon değerlendirilmesi
Life quality and sexual function evaluation for surgically treated benign prostate hyperplasy patients
  1. Tez No: 569189
  2. Yazar: MUSTAFA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖTÜNÇTEMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Benign prostat hiperplazisi(BPH) dünyada en çok görülen hastalıklardan biridir.Dolayısıyla BPH tedavisi için yapılan cerrahiler üroloji cerrahi pratiğinde önemli bir yer kaplamaktadır. BPH'nın nedeniyle yapılan cerrahi tedavilerin komplikasyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkileri merak konusudur.Bu çalışmadaki amaç BPH cerrahisinin yaşam kalitesine etkisi ve cinsel fonksiyon üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Okmeydanı Eğitim Araştırma hastanesinde BPH nedeniyle cerrahi yapılan 50 yaş üstü 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Bu çalışmada hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36 testi preop ve postop 3. ayda doldurulmuş hastaya özel skorlamalar yapılmıştır. Aynı şekilde erektil fonksiyon değerlendirilmesi için de IIEF-5 formu preop ve postop 3. ayda uygulandı.Hastaların erektil disfonksiyonları şiddetli,orta,hafif-ED yok olmak üzere 3 grupta sınıflanmıştır. Aynı zamanda hastalara metabolik sendrom değerlendirilmesi de yapılmıştır. Metabolik sendromlu olanlarda preop erektil fonksiyon değerlendirilmesi yapılmış aynı zamanda cerrahiden sonra metabolik sendromlu hastalardaki erektil fonksiyon değerlendirmesi yapılmıştır.Hastaların istatistiksel değerlendirilmesinde Student T test ve Ki kare testi kullanılmıştır. Bulgular: SF-36 değerlendirildiğinde Sf-36'nın 8 parametresi olan fiiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü,ruhsal sağlık,ağrı,emosyonel rol güçlüğü,genel sağlık algısı,enerji canlılık vitalite değerleri ve bunların özeti olan fiziksel fonksiyon özeti ile mental sağlık özeti değerleri operasyon sonrası operasyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede artmış olarak bulundu(p0.01).Bu hastalarda metabolik sendrom ve erektil disfonksiyon ilişkisi tüm erektil disfonksiyonlu hastalar ve şiddetli erektil disfonksiyonlu hastalar değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p0.01). Sonuç: Bu çalışmaya göre BPH nedeniyle cerrahi yapılan hastalarda hastaların yaşamsal kalitesi operasyon öncesine göre ciddi biçimde artmaktadır.Aynı zamanda bu hastalarda preop ve postop erektil fonksiyon açısından fark bulunmamıştır. Metabolik sendromlu hastalarda erektil fonksiyon metabolik sendrom olmayan hasta grubuna göre daha kötüdür.Aynı zamanda metabolik sendromlu hastalarda BPH cerrahisi sonrası erektil disfonksiyon gelişme olasılığı metabolik sendromu olmayanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
AIM : BPH is one of the most common diseases worldwide. So, surgeries for BPH treatment has a crucial place in urological surgery practice. The complications due to surgical BPH treatment and its effects to life quality is a mystery. The purpose in this study is to evaluate the effect of surgical BPH treatment over life quality and sexual function. Materıal-Methods :120 patients over age 50, treated surgically for BPH in Okmeydanı EAH, are evaluated. In this study, to evaluate the life quality of patients, special scoring has been made via SF-36 testing, preop and postop 3 months. Also, to evaluate erectile function, IIEF-5 form is applied preop and postop 3 months. Erectile disfunction of patients is classified in three groups: severe, moderate, mild. Also, metabolic syndrome evaluation has been made to patients. Preop erectile function evaluation has been made for patients with metabolic syndrome meanwhile erectile function evaluation has been made for patients with metabolic syndrome post-surgery. Student T and Ki Square testing is used for statistical evaluation of patients.