Hentbol sporcularının serbest zaman ilgilenim ve benlik algısı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between handball athletes leisure involvement and self perception levels
  1. Tez No: 623590
  2. Yazar: BÜŞRA BUSE GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, hentbol sporcularının serbest zaman ilgilenim düzeyleri ile benlik algısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 2018-2019 Türkiye Hentbol Süper Ligi müsabakalarında mücadele eden takım sporcuları katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Kyle ve diğerleri tarafından (2007) yılında geliştirilen, Gürbüz ve diğerleri tarafından (2015) yılında Türkçe uyarlaması yapılan“Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ)”, Marsh ve arkadaşları tarafından (1997) yılında geliştirilen, Çağlar ve diğerleri tarafından (2017) yılında Türkçe uyarlaması yapılan“Elit Sporcu Benlik Algısı Envanteri (ESBAE)”kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22.0 programında değerlendirilerek betimsel istatistik, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pairwise Multiple Comparison Test ve Spearman Korelasyon testleri uygulanarak anlamlılık düzeyi (p0,05). Fakat“Kendini İfade”üzerinde erkek katılımcıların adına anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Fakat ESBAE alt faktörlerinden (aerobik uygunluk, zihinsel beceri, genel performans) üzerinde anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the leisure time interest levels and self-perception levels of handball athletes. The team athletes joined the investigation that competed 2018-2019 TurkeyHandball Super League Competition. The personal information form prepared by the researcher as a data collection tool was developed by Kyle et al. (2007) and adapted to Turkish by Gürbüz and others in (2015).“Elite Athlete Self Perception Inventory (ESBAE)”was used in Turkish by Çağlar et al. (2017). The analysıs of data is evaluated on SPSS 22.0 and descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pairwise Multiple Comparison Test and Spearman Korelasyon tests are applied and the level of significance is accepted (p0.05) in the findings of the research. However, it was determined that there was a significant difference in the name of male participants on“Self Expression”(p0.05). However, a significant difference was found on ESBAE sub-factors (aerobic fitness, mental skill, general performance) (p 0.05 ).