Fissür örtücü olarak kullanılabilecek rezin ve cam iyonomer esaslı dental materyallerin fiziksel özelliklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of physical properties of resin and glass ionomer based dental materials used as fissure sealants
  1. Tez No: 569289
  2. Yazar: ECE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE EDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fissür örtücü uygulamaları okluzal çürük oluşumunu önlemek için koruyucu tedavi planlamasının önemli bir basamağı olduğu belirtilmiştir. Bu tedavinin klinik olarak uzun vadede başarılı olabilmesi materyalin özelliklerine ve diş yüzeyine bağlanma kalitesine bağlıdır. Günümüzde bu başarıyı arttırabilmek için farklı içerikte fissür örtücüler piyasaya sürülmüştür. Buna ek olarak mine yüzeyi ile bağlanmasını kuvvetlendirmek amacıyla farklı mine preparasyon teknikleri araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı fissür örtücü olarak uygulanılan ve kullanılabilecek farklı içeriklere sahip dental materyallerin in vitro koşullarda fiziksel özelliklerini değerlendirmek ve bir mine preparasyon tekniği olan deproteinizasyon uygulamasının bağlanmaya etkisini araştırmaktır. Çekilmiş 20 yaş dişlerin okluzal yüzeylerinde deproteinizasyon işlemi uygulanmış ve uygulanmamış gruplara rezin bazlı (Clinpro, Icon, Superbond) ve cam iyonomer bazlı (GCP Glass Fill, GCP Glass Seal, Fuji Triage) dental materyaller fissür örtücü olarak uygulanmıştır. İn vitro koşullarda mikrosızıntı ve bağlanma dayanımları karşılaştırılmış ve materyallerin mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Rezin bazlı dental materyal olan Icon (DMG, Hamburg, Almanya) grubu materyalin çok akıcı olması nedeniyle mikrosertlik ve bağlanma dayanımı testine tabi tutulamamıştır. Mikrosertlik sonuçlarına göre en yüksek mikrosertlik değeri GC Fuji Triage (GC Europe, Leuven, Belçika), en düşük mikrosertlik değeri ise Clinpro (3M Espe, ABD) grubunda gözlenmiştir. Sadece GCP Glass Fill (GCP Dental, Hollanda) ve GCP Glass Seal (GCP Dental, Hollanda) arasında fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştır (p꞊0.86). Mikrosızıntı açısından karşılaştırıldıklarında rezin bazlı grupta Clinpro (3M Espe, ABD) materyali ve cam iyonomer bazlı grupta Fuji Triage (GC Europe, Leuven, Belçika) materyali daha az mikrosızıntı göstermiştir. En yüksek bağlanma dayanımı değeri Clinpro (11,6 ± 4,2 MPa) materyalinde, en düşük bağlanma değeri ise Fuji Triage (0,4 ± 0,5 MPa) olarak rapor edilmiştir. Fissür örtücü uygulaması öncesinde deproteinizasyon işleminin bağlanma dayanımına ve mikrosızıntıya bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak ilerleyen teknoloji ve farklı yaklaşımlarla gelişmelerin devam ederek daha etkin bir materyal arayışına devam edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Fissure sealant procedures are important step for preventive treatment planning to prevent occlusal caries formation. The clinical long-term success of this treatment depends on the properties of the material and the quality of bonding to the tooth surface. Today, in order to increase the success rate, fissure sealants with different contents have been introduced. In addition, different enamel preparation techniques are being investigated in order to increase the bonding strength. The aim of this study was to evaluate the physical properties of dental materials with different contents applied as fissure sealants in vitro and to investigate the effect of deproteinization as an enamel preparation technique for bonding. Extracted third molar teeth were seperated into two groups (with deproteinization/without deproteinization). Then resin-based (Clinpro, Icon, Superbond) and glass ionomer-based (GCP Glass Fill, GCP Glass Seal, Fuji Triage) dental materials were applied as fissure sealants on the occlusal surfaces. Materials' microleakage and shear bond strength were evaluated. Microhardness of the materials were measured in vitro. Icon material (DMG, Hamburg, Almanya), could not be evaluated for microhardness and shear bond strength test due to its low viscosity. According to microhardness results, the highest microhardness value was observed in GC Fuji Triage (GC Europe, Leuven, Belçika) and the lowest microhardness value was observed in Clinpro (3M Espe, ABD) group. the difference between GCP Glass Fill (GCP Dental, Hollanda) and GCP Glass Seal (GCP Dental, Hollanda) was found to be statistically insignificant (p꞊0.86). In terms of microleakage, Clinpro (3M Espe, ABD) material in the resin-based group and Fuji Triage (GC Europe, Leuven, Belçika) material in the glass ionomer-based group showed less microleakage. The highest shear bond strength was found in Clinpro group (11,6 ± 4,2 MPa). The lowest shear bond strength was found in Fuji Triage group (0,4 ± 0,5 MPa). Deproteinization technique had no effect on bond strength and microleakage prior to fissure sealant applications. As a result, advances in technology and different approaches materials need to be investigated for more effective materials.