Azospermi, oligospermi ve normospermi'ye sahip bireylerin semeninde serbest aminoasit profilinin incelenmesi
Investigation of the free aminoasitis profile in the seminar of individuals with azospermi, oligospermi and normospermi
- Tez No: 569288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAMAN GÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Erkek infertilitesinin en sık etiyolojisi sperm kalitesinin azalması ve parametrelerin bozulmasıdır. Bunun yanında sperm parametreleri normal olsa dahi vakaların yaklaşık % 40'ında infertilite nedeni hala tespit edilememektedir. Genetik faktörlerin bu vakaların çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Spermin beslenmesinde rolü olan semendeki aminoasit profilindeki değişikliklerin infertiliteye olan etkisi hakkında yeterince veri bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda 32 Normospermi, 32 Oligospermi ve 32 Azospermi hastasının seminal sıvılarındaki serbest aminoasit profillerini karşılaştırarak infertilitedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Üç farklı hasta grubundan alınan numuneler ön işlemden geçirildikten sonra LC-MS/MS cihazında (Shimadzu 8045) kanitatif aminoasit analizi yapıldı. Lösin seviyeleri normospermi ve azospermi gruplarında oligospermi gruplarına göre istatiksel olarak anlamlı bir düşüş gösterdi (sırasıyla p=0,002 p=0,001). Bununla birlikte İzölösin aminoasit seviyesi normospermi ve azospermi gruplarında oligospermi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmıştır (sırasıyla p=0,023; p=0,001). Ayrıca Glutamik asit seviyesi gruplar arasında değerlendirildiğinde oligospermi grubundaki seviyesinin azospermi grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,002). Sitrulin aminoasidinin azospermi grubunda normosperm ve oligospermi grubuna kıyasla azalma olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla p=0,004, p=0,00). Bununla birlikte Etanolamin aminoasidinin de azospermi grubunda normospermi ve oligospermi grubuna kıyasla azaldığı tespit edildi (p=0,041). Semendeki aminoasit konsantrasyonu farklılıkları infertilitede rol oynayabilir. Referans yöntem olan LC-MS/MS ile metabolomik profilin çıkarılması, infertilite etiyolojisi ve buna yönelik yeni tedavi stratejilerinde yol gösterici veriler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The most common etiology of male infertility is decreased sperm quality and deterioration of parameters. In addition, even if sperm parameters are normal, the cause of infertility cannot be detected in approximately 40% of cases. Genetic factors are thought to be responsible for most of these cases. There is not enough data on the effect of changes in semen amino acid profile on semen which plays a role in sperm nutrition. In this study, we aimed to investigate the role of infertility in 32 normospermia, 32 oligospermia and 32 azospermia patients by comparing free amino acid profiles in seminal fluid. After pretreatment of samples from three different patient groups, a qualitative amino acid analysis was performed on LC-MS / MS device (Shimadzu 8045). Leucine levels decreased significantly in normospermia and azospermia groups compared to oligospermia groups (p = 0.002 p = 0.001, respectively). However, the levels of isoleucine amino acid increased significantly in normospermia and azospermia groups compared to oligospermia group (p = 0.023; p = 0.001, respectively). Glutamic acid levels were significantly higher in the oligospermia group compared to the azospermia group (p = 0.002). It was found that citrulin amino acid decreased in azospermia group compared to normosperm and oligospermia group (p=0.004, p=0.00, respectively). Ethanolamine amina acid was also decreased in the azospermia group compared to tha normospermia and oligospermia group (p=0.041). Diffrences in amino acid concentration in semen may play a role in infertility. Metabolic profiling with the reference method LC-MS/MS can provide guidance on the etiology of infertility and new therapeutic strategies.