Music as mediating the self and the social: An ethnographic field study at the Music for Peace Foundation, El Sistema Turkey
Kişisel ve toplumsal bir aracı olarak müzik: Barış İçin Müzik Vakfı, El Sistema Türkiye'de etnografik bir alan çalışması
- Tez No: 569354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Barış İçin Müzik Vakfı, kurulduğu 2005 yılından bu yana mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi vermek amacıyla çalışan bir kâr amacı gütmeyen kuruluştur. Edirnekapı'da kurulan vakıf, sanatsal yaşama katılımın önündeki engelleri kaldırmak, fırsat eşitliği yaratmak, ve barışın sesini müzikle duyurmak gibi toplumsal amaçlarla hareket etmektedir. Barış İçin Müzik Vakfı, 1975 yılında Venezuela'da başlamış olan ve benzer amaçlarla hareket eden El Sistema hareketi ile olan dostluk ilişkisi vesilesiyle aynı zamanda El Sistema Türkiye olarak da bilinmektedir. Bu araştırma, Barış İçin Müzik Vakfı'nda yapılan bir alan çalışması ile müziğin kişisel ve toplumsal aracılık işlevlerini incelemektedir. Araştırmada müzik sosyolojisinin en temel sorularından birine cevap aranmaktadır: müzik kişisel ve toplumsal olana nasıl aracılık eder? Müzik, elbette türlü şekillerde kişisel ve toplumsal bir aracı olarak işlev görmektedir; bu araştırma ise bunlardan birkaç tanesini incelemektedir. Tezin ana bölümlerinden bir tanesi müziğin toplumsal aracılık işlevlerine, diğeri ise müziğin benlik süreçlerindeki rolüne odaklanmaktadır. Araştırmada, alan çalışması tekniklerinden yararlanarak etnografik yöntembilimi kullanılmaktadır. Kullanılan en temel iki teknik, neredeyse iki yıla yayılan bir katılımcı gözlem yöntemi ile Barış İçin Müzik Vakfı'nın öğrencilerinden velilerine ve destekçilerine kadar birçok kişiyle yapılan yarı-yapılandırılmış ve derinlemesine mülakatlardır. Bu iki temel tekniğin yanısıra, düzenli olarak alan notları tutma ve görsel/işitsel malzeme toplama gibi diğer alan çalışması pratikleri de kullanılmaktadır. Alan çalışması süresince toplanan verilerin analizi sonucunda, araştırma, Barış İçin Müzik Vakfı'nda müziğin hem basmakalıp haliyle“müzikal”olarak tabir edilebilecek özellikleri aracılığıyla, hem de organizasyonun toplumsal yönleriyle kişisel ve toplumsal bir aracı olarak işlev gördüğünü önermektedir. Toplumsal anlamda, müziğin toplumsal taleplere aracılık ettiği, alanlar yarattığı, topluluklar oluşturduğu, ve daha geniş anlamda düşünceleri, değerleri ve yapıları yansıttığı ortaya konulmaktadır. Kişisel anlamda ise, bireylerin müziği kimlik, kişisel gelişim ve iyi olma hali gibi benlik süreçlerinde bir aracı olarak kullandıkları görülmektedir. Araştırma, müzik çalışmaları ile sosyolojinin kesişim noktasında yer almakta ve Türkiye'deki özgün bir sosyal müzik programı olan Barış İçin Müzik hakkında kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Çalışmanın, aynı zamanda daha geniş bir bağlamda da bir yeri olan bu oluşumda müziğin rol, etki, ve işlevlerini inceleyerek, hem müziğin kişisel ve toplumsal aracılık işlevlerine dair olan anlayışımıza, hem de dünyadaki diğer El Sistema oluşumları hakkındaki güncel tartışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Music for Peace Foundation (Barış İçin Müzik Vakfı) is a non-profit organization that provides free music education to children, based in Edirnekapı, Istanbul. It was founded in 2005 and continues to work since then with the aim of creating an opportunity for as many children as possible to participate in cultural and artistic life. The organization is also called El Sistema Turkey as it is a part of the global network of El Sistema organizations that operate in accordance with similar principles. This research is aimed at exploring the roles, effects, and functions of music as a social medium by investigating Music for Peace Foundation using fieldwork methodology. Through the research, I aim to address one of the central questions of music sociology: how does music mediate the self and the social? Music mediates the self and the social in various ways, and I have focused on some of these aspects in this research. One of the main chapters of the thesis is dedicated to analyzing the aspects of music's social mediation, whereas the other main chapter is designated for an analysis of the roles of music in individuals' self-processes. The research employs ethnographic methodology in which fieldwork techniques are carried out. The two main techniques that are used in this study are participant observation that spans over almost 2 years and conducting in-depth and semi-structured interviews with a variety of people from the students of the organization to the parents and supporters of Music for Peace. In addition to these two main techniques, the study includes other fieldwork practices such as taking systematic fieldnotes and collecting audio/visual material. Analyzing the data that are gathered throughout the fieldwork process, the study has suggested that music mediates the self and the social at the Music for Peace Foundation both through music's“musical”properties in the conventional sense and also through the social aspects of the organization. With respect to music's social mediation, the research has argued that music mediates social claims, creates spaces, engenders socialities, and projects wider values and structures. In terms of the aspects regarding the self, the study has suggested that individuals use music in their self-processes such as identity, self-improvement, and well-being. The study stands in the intersection of music studies and sociology and offers a comprehensive analysis of Music for Peace, a unique social and musical project in Turkey. Investigating music's roles, effects, and functions in this social music program which fits into a larger context as well, the research is expected to contribute to our understanding of music's mediating roles and social functions as well as to the current academic debates with respect to El Sistema organizations throughout the world.