Türkiye'de doğal gaz fiyatlarını etkileyen faktörler
The factors affecting the natural gas prices in Turkey
  1. Tez No: 569360
  2. Yazar: EMRECAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma dolar kurunun, brent petrol fiyatlarının, kömür fiyatlarının, altın fiyatlarının ve enflasyon oranının doğal gaz fiyatlarıyla uzun vadeli bir ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Ocak 1995 ile Aralık 2018 arasındaki dönemdeki aylık veriler kullanılmıştır. Çalışmanın hedefe varması doğrultusunda Birim Kök Analizleri yapılan değişkenlerin VAR analizi yapılarak, Johansen Eşbütünleşme Testi, Granger Nedensellik Analizi, VECM Analizi, Varyans Ayrıştırması, Etki Tepki Fonksiyonu ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Johansen eşbütünleşme analizi sonuçlarına göre verileri eşbütünleşik oldukları tespit edilmiş ve Granger nedensellik analizine göre de altın fiyatlarının, brent fiyatlarının, kömür fiyatlarının ve dolar kurunun doğal gaz fiyatlarının Granger nedeni olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın neticesinde literatürdeki çalışmaları destekler nitelikte bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the long-run relationship between natural gas prices and brent, coal, gold prices, inflation rates and US Dollar Exchange Rates. This study consideres the monthly data in Turkey from January 1995 to December 2018. To reach the aim of this study unit root tests and VAR analysis was performed to perform Johansen Cointegration Test, Granger Causality Test, Vector Error Correction Model (VECM), Variance Decomposition, Impulse Response Function and Multilinear Regression Analysis. According to the results of the Johansen cointegration test it is found that the variables are cointegrated in long term and according to results of Granger causality test it is found that there is a causality from gold prices, brent prices, coal prices and US Dollar Exchange rate to the natural gas prices. In this study it is founded that the results are supporting the results of similar studies in the literature.