Understanding female labor force participation in Turkey
Türkiye'de kadın iş gücü katılımını anlamak
- Tez No: 569361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ QUENTİN STOEFFLER, DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyanın belirli bölgelerinde, kadınların işgücüne katılım oranları hala düşük olması ve hatta düşmeye devam etmesi bu büyük sorunun göstergelerinden biridir. Ve Avrupayla Asya'nın kesiştiği noktada, Türkiye, bundan muaf görünmemektedir. Hızlı ekonomik büyümesine ve kadınların eğitimi, evlilik yaşı ve doğurganlık oranlarında gözle görülür iyileşmelere rağmen, ülkedeki kadınların iş gücüne katılımı hala düşüktür. Bu tez, bu olguyu çarpıcı Türkiye örneğinde deşifre etmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımı oranının düşüklüğünün arkasındaki nedenleri belirlemek için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak bu tez, ülkenin kadın nüfusunun özellikle“ne istihdamda, ne eğitimde, ne de mesleki eğitimde”oluşuna odaklanan ilk örnektir. Bazı kadınların, Herhangi bir örgün eğitimin veya mesleki eğitimin dışında kalarak neden ülkenin, diğer türlü güçlü işgücünden uzak durduğunu araştırmaktadır. Her grup için spesifik faktörleri belirlemek ve farklı yaş gruplarına yönelik regresyon analizlerini içermektedir.Bunu yaparken, analizimde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan 2016 yılındaki hane halkı işgücü anketi mikro veri setini kullandım..Analizde, Türkiye'deki düşük kadın iş gücü katılımının arkasındaki nedenleri araştırmak için logit modelleri kullandım. Sonuçlar, kadın olmanın ne eğitimde ne de mesleki eğitimde olmayan bir birey olma ihtimalini arttırdığını göstermiştir. Ayrıca ne eğitimde ne de mesleki eğitimde olmayan bir birey olma olasılığının, çeşitli değişkenlerin kontrolünden sonra daha da yüksek olduğunu buldum. Beklendiği üzere, sonuçlar ne eğitimde ne de mesleki eğitimde olmayan bir birey olma ihtimalini azaltmada eğitimin çok önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır. Kadınların resmi bir işte çalıştırılma ihtimalini arttırdığından, özellikle yüksek öğrenimin önemli olduğu görülmektedir. Ayrıca, evli kadınların ne eğitimde ne de mesleki eğitimde olmayan bir birey olma ihtimali bekar kadınlardan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Female labor force participation rates that remain still low and even sagging in certain regions around the world are but one indication of this huge problem. And Turkey, at the intersection of Europe and Asia, appears hardly immune to it. Despite its rapid economic growth and notable improvements to women's education, age of marriage and fertility rates, the country is still characterized by a low FLFP. The thesis at hand aims to help decipher this phenomenon in the striking case of Turkey. This thesis is the first of its sort that focuses specifically on the country's female population 'not in employment, nor in education, nor in training.' It explores why some women remain out of the nation's otherwise strong labor force although they are not following any formal education or professional training either. It contains regression analyses run for different age groups in order to identify specific factors for each group. I have used in my analysis a micro data set of the household labor force survey of 2016 conducted by the Turkish Statistical Institute (TurkStat). The results have showed that being female increases the odds of being NEET, I have also found that the probability of being NEET is even higher after controlling for various covariates.. As expected, the results have proved that education plays a crucial role in decreasing the odds of being NEET. It appears particularly to be the case with higher education since it increases the probability of women being employed in a formal job. Additionally, married women are more likely to be NEET than single women.