Türkiye'de iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinin etkinliği: Kocaeli ili örneği
Abstractthe efficiency of job and profession consultants services in Turkey: Kocaeli̇ province case
- Tez No: 569425
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
2005 yılında üyelik müzakereleri başlamış ve Avrupa Birliği'ne üyelikle birlikte mali ve toplumsal etkiye yol açacak birçok kaydadeğer fayda elde edilecektir. Türkiye'de çalışma hayatındaki bazı sıkıntılar ciddi ekonomik ve sosyal sorunlardır. Çalışma hayatındaki bu sorunların ülkemizin üstesinden gelmesi gerekli önemli noktalardan bazıları olduğu aşikardır. Bu sorunlara çözüm sunabilmek adına sahada aktif olarak çalışacak iş ve meslek danışmanlarına önemli bir rol biçilmiştir. Bu sistem işarayanlara, işverenlere ve öğrencilere istihdam boyutunda danışmanlık hizmeti verilmesi faaliyetidir. Ayrıca bu faaliyetler kapsamında, talebelerin meslek tercihlerine, iş arayanların iş bulabilmelerine, mesleğini değiştirmek isteyen kişilere dayanak olunmakta, işverenlerin ise mevzuat hakkında bilgilendirilmesi ve işgücü pazarına yönelik mevzularda işverenlerin talepleri bu sistemce karşılanmaktadır. Böylece iş hayatındaki sıkıntıların büyük bir kısmının giderilmesi planlanmaktadır. Çalışma hayatındaki bu sorunlar doğrultusunda yapmış olduğumuz çalışmanın amacı da; Türkiye'deki iş ve meslek danışmanlığı sisteminin incelenmesi; aktif olarak çalışan danışanların iş arama sürecindeki vatandaşlara sunduğu hizmetler, işverenlere çalışma yaşamında karşılaştıkları personel sıkıntıları endüstriyel ilişkiler ve çalışma ilişkileri hususunda danışmanlık sağlanması. Bu kapsamda İŞKUR'a kayıtlı 450 işveren ve İŞKUR'a başvuruda bulunan 450 işarayanla memnuniyet anketi çalışması yapılmış olup somut özellikler haricinde diğer boyutlarda(güven, güvenilirlik, empati, heveslilik, yeterlilik) memnuniyet açısından olumlu geri dönüşler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the start of accession talks in 2005, Turkey-EU relations have moved to a higher level. Since then, many changes and developments regarding daily life have been seen with the arrangements adopted in line with the EU. With the EU membership, there will be many significant advantages that will create economic and social impacts. Some difficulties of the working life in Turkey are serious economic and social-related problems. These problems in working life are considered as one of the major challenges to overcome in Turkey. In order to provide solutions to these problems, an important role has been given to job and profession counsultants who will work actively in the field. It is the activity of providing consultancy services to job seekers, employers and students on the line of employment. In addition, within the scope of these activities, the demands of the students, job seekers to find jobs, resolving the vocational adaptation problems, the ones who want to change their profession, the employers' information about the legislation and the demands of the employers in the issues related to the labor market are covered by this system. Thus, it is planned to eliminate most of the problems in business life. The aim of this study is the investigation of job and profession counsultants system in Turkey; supplying services to the citizens in the job search process provided by active counselors, also providing the employers consultancy services on industrial relations and labour relations In this scope 450 employer (those registered to Turkish Employment Organization) and 450 jobseeker (who had already applied to Turkish Employement Organization) participated in this satisfaction survey. In terms of satisfaction, the feedbacks are positive for the parameters (Trust, Reliablity, Empathy, Readiness, Sufficiency)– except tangible features