Türkiye'de özel sağlık sigortacılığı: Sağlık sigortacılığının geleceği konusunda sigorta yöneticilerinin görüşlerine yönelik bir araştırma
Private health insurance in Turkey; A study regarding the opinions of insurance managers on the future of health insurance
- Tez No: 766966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sağlık hizmetlerinin finansmanı ülkemizde kamu ve özel kaynaklardan sağlanmaktadır. Özel sağlık kuruluşlarının büyük oranda sağlık hizmeti finansmanını özel sağlık sigortaları oluşturmaktadır. Ülkemizde 1990'lı yılların başında özel sağlık sigortacılığı faaliyete geçmiştir. Faaliyete geçmelerinde; sosyal sağlık sigortalarının kalitesinin ve hızının yetersiz olması, bireylerin özel sağlık kuruluşundan hizmet almak istediklerinde tedavi giderlerinin maliyetli olması gibi başlıca faktörler yer almaktadır. Bu anlamda özel sağlık sigortaları bireylere, özel sağlık kuruluşlarından alacağı sağlık hizmetlerinin maliyetini düşürmekte ve kişiler arası risk paylaşımında bulunarak, bireye ihtiyacı olduğu zaman, ihtiyacı kadarı ile pastadan pay almasını sağlamaktadır. Fakat ülkemizde özel sağlık sigortasına talebin dünya ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük olmasından kaynaklı bu çalışmanın amacı; özel sağlık sigortacılığının mevcut durumu/geleceği konusunda sigorta yöneticilerinin görüşleri alınarak yapılması gerekenlerin tespitine katkı sağlamaktır. Bu bağlamda yapılan literatür taramasında özel sağlık sigortası ile ilgili yürütülmüş araştırmaların ülkemiz için oldukça sınırlı olduğu görülmüştür. Çalışmamız bu yönüyle alan yazına önemli katkılar sunacaktır. Ayrıca çalışma kapsamında elde edilen bulguların hem bu alanda politika yapıcılara hem de akademik alanda çalışma yapacak özel sağlık sigortası sektörünün mevcut durumunu ifade etmesiyle yol gösterici olacaktır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın araştırma kısmı yüz yüze ve online derinlemesine görüşme tekniği ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda, önemli problemlerin başında hızlı değişen ekonomik koşulların varlığı ve bu durumun doğurmuş olduğu sonuçların yanında özel sağlık sigortacılığına verilen öncelikte bireylerin maddi güçlerinin yanında farkındalıkları ve bilinç seviyelerinin de önemli olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financing of health services is provided by public and private sources in our country. Private health insurances constitute the majority of health service financing of private health institutions. In our country, private health insurance started to operate in the early 1990s. In their operation; there are main factors such as insufficient quality and speed of social health insurances and the cost of treatment costs when individuals want to receive services from a private health institution. In this sense, private health insurances reduce the cost of health services to be received from private health institutions and provide individuals with a share of the pie when they need it by sharing interpersonal risks. However, the aim of this study is that the demand for private health insurance in our country is quite low compared to the countries of the world; to contribute to the determination of what needs to be done by taking the opinions of insurance managers about the current situation / future of private health insurance. In this context, in the literature review, it was seen that the searches conducted on private health insurance were quite limited for our country. In this respect, our study will make significant contributions to the field literature. In addition, the findings obtained within the scope of the study will be guiding both to policy makers in this field and to the current situation of the private health insurance sector that will work in the academic field. Our study consists of five parts. The research part of the study was carried out with face-to-face and online in-depth interview technique. As a result of the study, it was reached that the existence of fast-changing economic conditions at the beginning of the important problems and the consequences of this situation as well as the awareness and awareness levels of individuals were important as well as their financial power in the priority given to private health insurance.