Özel yetenekli çocukların öz-düzenlemeli öğrenme stratejileri, özyeterlikleri ve mükemmeliyetçilikleri
The self-regulated learning strategies, self-efficacy and perfectionism of gifted children
- Tez No: 569511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı özel yetenekli çocukların öz-düzenlemeli öğrenme stratejileri ve öz-yeterliklerinin uyumlu mükemmeliyetçiliklerini yordama düzeyini araştırmak ve üç kavram arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Aydın ve Denizli ilindeki bilim ve sanat merkezlerinde öğrenim gören 4., 5. ve 6. sınıftaki 87 kız, 100 erkek toplam 187 öğrenciyle yapılmıştır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama türündedir. Çalışmada veriler Öz-düzenleyici Öğrenme-7, Çocuklar İçin Öz-yeterlik ve Uyumlu-Uyumsuz Mükemmeliyetçilik ölçekleriyle toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programıyla yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öz-düzenlemeli öğrenme ile öz-yeterlik ve uyumlu mükemmeliyetçilik arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Diğer bir sonuç da öz-düzenlemeli öğrenme ve öz-yeterliğin uyumlu mükemmeliyetçiliği anlamlı düzeyde yordadığını göstermektedir. Sonuç olarak uyumlu mükemmeliyetçiliğin küçük de olsa bir kısmını öz-düzenlemeli öğrenme ve öz-yeterlikle açıklayabileceğimiz söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the level of predicting adaptive perfectionism by self-regulated learning strategies and self-efficacy in gifted children and to examine the relationship between the three concepts. The study was carried out with 187 students in 87 girls and 100 boys in 4th, 5th and 6th grade in science and art centers in Aydın and Denizli in the 2017-2018 academic year. The model of the research is of relational screening type. In the study, the data were collected by Self-Regulatory Learning-7, Self-Efficacy for Children, Adaptive-Maladaptive Perfectionism Scales. The data were analyzed with SPSS 25.0 package program. As a result of the analyzes, it was found that there were significant relationships between self-regulated learning and general self-efficacy and adaptive perfectionism. Self-regulated learning and self-efficacy were found to predict significantly adaptive perfectionism. In conclusion, it can be said that we can explain a small part of adaptive perfectionism with self-regulated learning and self-efficacy.