Temel eğitimde (1-2-3-4. sınıflar) bitişik eğik yazı ve dik temel yazı uygulamaları konusunda öğretmen görüşleri (Meram ilçesi örneği)
Teachers's views about the application's of running hand and prose in primary education (Grade1,2,3,4) (Meram county sample)
- Tez No: 569555
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; temel eğitimde (1.2.3.4. sınıflar) dik temel harflerle okuma yazma öğretimi ile bitişik eğik harflerle okuma yazma öğretimi konusunda sınıf öğretmenleri görüşleri, hangi yazıyı tercih ettikleri ve bu görüşlerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, en son bitirilen okul, hizmet süresi, kaç kez birinci sınıf okuttuğu, kaç kez dik temel harflerle ve kaç kez bitişik eğik harflerle okuma yazma öğrettiği değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlenerek, istatiksel işlemlerle değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın evreni 2018-2019 eğitim öğretim yılında Konya ili Meram ilçesinde devlet okullarının ilkokullarında sınıf öğretmeni olarak görev yapan 997 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise tesadüfi olarak seçilen 203 kişi oluşturmaktadır. Çalışma nicel bir araştırma olup, veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve sınıf öğretmenlerinin dik temel harflerle yazı öğretimi ile bitişik eğik harflerle yazı öğretimi hakkında tutumları ile ilgili beşli likert tipi anket kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre hem bitişik eğik harfleri kullanarak hem dik temel harfleri kullanarak okuma yazma öğreten öğretmenlerin, bitişik eğik yazı ile ilgili yazmanın zor olduğu, günlük hayatta karmaşalara yol açabileceği ve zorunlu olmadıkça kullanmayı tercih etmediklerine ulaşılmıştır. Dik temel yazı ile ilgi ise metinlerin okunabilir olduğu, tüm kitaplarda bu yazının kullanılması gerektiği ve okunaklı yazmaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin her iki yazı çeşidi ile okuma yazma öğretimi yapmaları nedeniyle iki yazıyı da karşılaştırmışlar ve bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğretmenin dik temel harflere göre daha zor ve karmaşık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; in primary education (classes 1.2.3.4), the views of classroom teachers about teaching literacy with Script Handwriting and teaching literacy with cursive italic handwriting, and It has been identified and evaluated by statical processes after checking these views on gender, age, educational status, last completed school, period of service, how many times the teacher works with Script Handwriting and how many times the teacher works with cursive italic handwriting letters The population of this study consists of 997 teachers who work as primary school teachers in primary schools in Meram district of Konya in 2018-2019 academic year. The sample group consisted of 203 randomly selected individuals. The study is a quantitative research, and“Personal Information Form”and a five-point Likert-type questionnaire were used as data collection tools about the attitudes of primary school teachers about Script Handwriting and cursive italic handwriting writing. According to the results of the study, it was found that teachers who teach reading and writing by using adjacent letters and using Script Handwriting have difficulty in writing with cursive italic handwriting, and the both writing systems may cause confusion in daily life and the teachers do not prefer to use it unless necessary. İt is also concluded that Script Handwriting are legible, and these letters should be used in all books and that they help read and write. The teachers compared the two texts because of the teaching of reading and writing with both types of writing, and it was concluded that teaching reading and writing with cursive italic handwriting is more difficult and complex than the Script Handwriting