Autonomous machines and machine ethics: Can autonomous cars be considered as moral agents?
Otonom makineler ve makine etiği: Otonom araçlar ahlaki fail olarak kabul edilebilir mi?
  1. Tez No: 569608
  2. Yazar: HÜSNİYE DİLARA YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde otonom makineler hızla gelişiyor ve makine zekâsı birçok sektörde insan faaliyetlerinin yerini almaya başlıyor. Makinelerin arttırılan özerklik seviyesi ile bir insan müdahalesine gerek kalmadan belirli bir komutu başından sonuna kadar gerçekleştirebilecek sistemler hedefleniyor. Nesnelerin interneti ile makineler kendi aralarında iletişime geçmeye başladı bile ancak hala insanların dahil olduğu kritik senaryolarda makinelerin nasıl davranması gerektiği kesinleşmiş değil. Sürücüsüz otomobil üreticileri gelecekte trafiği daha güvenli hale getireceklerini iddia etseler de, geleneksel trafik sistemindeki otonom otomobiller şu an için çözülmesi gereken problemler yaratıyor. Dünyanın her yerindeki bilim insanları, özellikle yakın gelecekte kullanmaları beklendiğinden sürücüsüz araç etiğinin nasıl geliştirilmesi gerektiği sorusuna cevap arıyorlar. Bu makineler insanların bile bazen tereddütte kaldıkları etik ikilemlerle karşılaştıklarında nasıl karar vermeliler? Ahlak felsefesinin ünlü dilemmalarından olan“Trolley Problemi”bu sefer asfaltta karşımıza çıkıyor. Sürücüsüz araçların etrafındaki varlıkları algılama yeteneği ve otonomi seviyesi arttıkça kaza durumlarında hangi canlıyı korumaya karar verecekleri herkes için hayati önem taşıyor. Otonom makineler ve etik arasındaki ilişkiyi incelemek için ilk önce sürücüsüz otomobillerde otonomi düzeylerine göre bir değerlendirme yapılmıştır. Daha sonra makine etiğine farklı yaklaşımlar incelenerek mevcut etik makine sınıflandırmaları karşılaştırılmıştır. Bir ahlaki faillik durumunun sürücüsüz araçlara atfedilip edilemeyeceğini araştırmak için, konsept iki bölüme ayrılmıştır: ahlak ve faillik. Öncelikle ahlak ve makine arasındaki ilişkiyi iki soru temelinde tartışılmıştır: (a) makinelere etik davranışın ne olduğu gösterilebilir mi ve (b) makinelere ahlaklı olmayı öğretebilir miyiz. İkinci olarak, bir makinenin özerklik, niyetlilik, sorumluluk ve hesap verebilirlik yeteneklerini inceleyerek bir faillik durumuna sahip olup olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Autonomous machines are becoming more and more involved in our lives. By interacting with their environment, these machines are able to perform certain tasks without human intervention. With this ability, they are used in tasks requiring human labor in many sectors. Driverless cars, for example, are expected to reach a level of autonomy that enables them to perform a journey without any need for a human being in the near future. Autonomous machines while performing a specific task are making specific decisions for each of their actions. It is very important to ensure that the machines can make "right‟ decisions since the consequences of their actions may affect human beings directly. Therefore, it is important that the autonomous vehicles on the traffic act ethically when faced with a conflict. In order to examine the relationship between autonomous machines and ethics, I first make an assessment on autonomous cars according to their autonomy levels. Later I examine the different approaches to machine ethics and criticize the existing moral machine classifications. In order to investigate whether a moral agency can be attributed to autonomous cars, I divide the concept into two sections: morality and agency. First I construct the relationship between morality and machine on the basis of two questions: (a) can we introduce ethics to machines and (b) can we teach morality to machines. Second I question whether a machine can have an agency by examining their competence of autonomy, intentionality, responsibility and accountability.