Türkiye'deki azınlıkların dijitalleşen alternatif medya platformları
Digitalized alternative media platforms of minorities in Turkey
- Tez No: 906374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ana akım medyanın ekonomi politik yapısı gereği sermaye sahibi ve iktidarın propaganda aracı olarak ürettiği söylemler karşısında alternatif basın yayın faaliyetlerinin sürdürülebilirliği her toplum için demokratikleşmenin en önemli unsurlarından biridir. Alternatif basın yayın faaliyetleri toplum içinde azınlık ve dezavantajlı gruplar tarafından gösterilen bir tür direniş siyasetinin ürünü olarak da işlev görmektedir. Alternatif basın yayın faaliyetleri azınlık toplumları için önemli bir yere sahipken sürdürülebilirlik noktasında ekonomik sorunlar söz konusudur. Yeni iletişim teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle internet tabanlı yayınların yanında basılı yayınların da çevrimiçi iletişim teknolojilerinde faaliyet gösterdiği görülmektedir. Dijitalleşmenin küreselleşme ve ekonomik bağımsızlık anlamında katkılarından söz edilebileceği gibi yeni iletişim teknolojilerinin Türkiye'deki azınlık toplumuna ne kadar hitap ettiği de önem arz etmektedir. Bu tez çalışması gazete ve platformların yayıncılarıyla yapılan derinlemesine görüşmeler neticesinde yayın politikalarını, amaçlarını ortaya koyarken ana akıma dair görüşlerini değerlendirme fırsatı sağlamış, aynı zamanda azınlık gazete ve platformlarının dijitalleşme süreçlerini derinlemesine görüşmelerle ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The sustainability of alternative media activities is one of the most important elements of democratization for every society, against the discourses produced by the mainstream media as a propaganda tool of the capital owner and the government due to its political economy structure. Alternative media activities also function as a product of a kind of resistance politics shown by minority and disadvantaged groups in society. While alternative media activities have an important place for minority communities, there are economic problems in terms of sustainability. With the introduction of new communication technologies into our lives, it is seen that printed publications, as well as internet-based publications, also operate in online communication technologies. While the contributions of digitalization in terms of globalization and economic independence can be mentioned, it is also important to what extent new communication technologies appeal to the minority community in Turkey. As a result of in-depth interviews with the publishers of newspapers and platforms, this thesis study provided the opportunity to evaluate their views on the mainstream while revealing their publishing policies and goals, and also revealed the digitalization processes of minority newspapers and platforms through in-depth interviews.