Öğretmenlerin rekreatif etkinliklere katılımlarında serbest zaman katılım engelleri ve mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lei̇sure time participation barriers and professional burnout levels in teachers participation in recreative activities
  1. Tez No: 569635
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DÜZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplum mimarı olan öğretmenlerin rekreatif etkinliklere katılımlarında serbest zaman katılım engelleri ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Manisa ili Turgutlu ilçesinde ilkokul (130), ortaokul (182) ve lisede (265) görev yapmakta olan toplamda (577) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden (303)'ü erkek, (274)'ü kadındır. Araştırmaya katılan gönüllü öğretmenlere“Boş Zaman Engeli Ölçeği”Gürbüz ve diğ. (2012) ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”Ergin (1992) doldurmaları istenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS20 programı ile gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan bulgular serbest zaman engeli ve mesleki tükenmişlik düzeyi perspektifinde tartışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında, tanımlayıcı istatistikilerle birlikte Independent t testi ve Anova t testi kullanılmıştır. Öğretmenlerde boş zaman engeli ile mesleki tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the research, it was revealed that teachers working in Turgutlu district faced barriers of leisure time participation and experienced professional burnout. The sample of the study consists of 577 teachers working in primary school (130), secondary school (182) and high school (265) in Turgutlu district of Manisa. Of the teachers participating in the research, (303) were male and (274) were female. Volunteer teachers participating in the study“Leisure Barrier Scale”Gürbüz et al. (2012) and“Maslach Burnout Scale”Ergin (1992). Statistical analysis of the data was performed with SPSS20 program. The findings were discussed in the perspective of leisure time barrier and professional burnout level. Independent t test and Anova t test were used together with descriptive statistics. Pearson correlation test was used to determine the relationship between teachers' leisure time disability and occupational burnout level.