Doğrusal olmayan kovaryans analizi modelleri ile sosyal güvenlik verileri üzerine uygulama
Multivariate non-li̇near analyse of covariance wi̇th
  1. Tez No: 569656
  2. Yazar: CANSU MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ALP ERİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çok değişkenli kovaryans analizi, birden fazla bağımlı değişkeni aynı anda inceleyerek grup ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını araştırmaktadır. Kovaryans analizinin en temel varsayımlarından biri olan doğrusallık varsayımı, kovaryans analizi sonucunda oluşturulan modelin temsil gücünü etkileyen önemli bir etkendir. Doğrusal olmayan veriler üzerinde çok değişkenli kovaryans analizinin kullanılması, modelin temsil gücünü zayıflatacaktır. Bu çalışmada, doğrusal olmayan kovaryans analizi tanıtılmıştır. Doğrusallık varsayımını sağlayan kovaryans analizi ile farklılıkları ortaya konmuş ve yapılan uygulama ile verinin doğrusal olup olmaması veya tam doğrusal olması durumlarının çok değişkenli kovaryans analizini nasıl etkilediği incelenmiştir. Yapılan analizler, doğrusal olmayan veriler üzerinde yapılacak analizin doğrusal olmayan kovaryans analizi ile yapılmasının daha uygun olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
By examining more than one dependent variable, multivariate analysis of covariance investigating whether differences between average of groups are statistically reasonable or unreasonable. The basic assumption of linearity the assumption of covariance the analysis of covariance generated as a result of the analysis of representation is an important factor that affects the strength of the model. Using multivariate analyse of covariance on the non-linear datas is going to weaken strenght of the model. In this study,whether the implementation by using the data of data received from Social Security Institution, linear or multivariate linear how affects of the multivariate covarinace analyses. Performed analysis has revealed that analyze on non-linear datas should be practised with analyses of non-linear covarince.