Investigation of auditory asymmetry on the vertical localization of sound
Sesin yükseklik konumlandırmasında işitsel asimetri incelemesi
  1. Tez No: 569724
  2. Yazar: BATUHAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Nöroloji, Music, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sesin yükseklik konumlandırmasında işitsel asimetri incelemesi yapıldı. İnsan kulağının fiziksel olarak yükseklik konumlandırmasındaki yetersizliği ile nörolojik yapısından kaynaklı olarak beyin yarımkürelerine sinyal iletiminde farklılık göstermesi durumu arasındaki ilişki incelendi. 5 adet hoparlör, dikey olarak bir perdenin arkasında gizli kalacak şekilde yerleştirildi ve 29 kişi teste tabi tutuldu. Her katılımcı 140 cm mesafeden 75 dB şiddetinde 1 kHz ve beyaz gürültü sinyallerini, hoparlörlerden rastgele bir sıralamada dinledi. Test sağ ve sol kulak için ayrı ayrı yapıldı ve perde üzerinde bulunan 11 sayılık bir ölçek üzerinden seçim yapıldı. Katılımcıların %56'sı, beyaz gürültü sinyalinde belirgin olarak sol kulaklarında baskınlık gösterdi.
Özet (Çeviri)
The relation between the physical inadequacy of human ears regarding the vertical perception and the stimulus transfer dissimilarity due to the neurological structure of our ears has been assessed. 5 loudspeakers were placed vertically behind a curtain. 29 participants listened to 1 kHz and White noise signals in a randomized order from 140 cm distance and with 75 dB of intensity. The test was conducted for both ears separately. Location judgments were made upon a scale of 11 numbers, located on the folding screen. %56 of the participants presented left ear superiority on the white noise signal.